Bir Başarı Hikayesi Olarak Tiktok

Biz Pegaso Online University olarak dijital dünyadan çok şey öğrendik ve bu sayede çokça öğrettik. 

Siz de kendi sınırlarınızı aşmak, dijital dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak ve ilham alabileceğiniz başarı öykülerine ulaşmak istiyorsanız bu serimiz tam size göre! 

Mutlaka tiktok hakkında aşağıdaki detayları paylaştığımız yazımıza göz atmanızı öneririz.

 • Tiktok Ne Zaman Kuruldu?
 • Uygulamanın Z Kuşağı İle İlişksi
 • Tiktok Nasıl Popülerleşti?

 

Bir Başarı Öyküsü Olarak TikTok Nedir?

TikTok kısa zamanda dijital çağın devleri Facebook, Instagram, Snapchat ve Youtube gibi sosyal medya uygulamalarını geçerek 2 milyardan fazla yüklenmeye ulaştı. Üstelik sadece rakiplerine yetişmekle kalmadı, onları kısa-video ve online video paylaşım formatında peşinden sürükledi: Instagram Reels, Sounds on Snapchat, Youtube Shorts ve daha nice büyüklü küçüklü uygulama…  

Şarkıları, videoları, fenomenleri ve canlı yayınlarıyla online video paylaşımı artık herkesin dilinde. Seveni kadar sevmeyeni de var tabii. Yine de şu aralar özellikle dijitalleşme çağına doğan Z kuşağına ulaşmak isteyen herkes TikTok takipçilerine ulaşmanın yollarını arıyor.

Gelin, dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya uygulamasının başarı öyküsüne biraz daha yakından bakalım. Tiktok ne zaman çıktı, tiktok kim kurdu, tiktok kimin ve Z kuşağının ilgisinin nedenleri, uygulamanın popülerleşmesinin arkasındaki faktörler gibi bu video paylaşım uygulaması hakkındaki bilmek isteyeceklerinizi sizin için yazdık. Bu hikayede öğrenecek pek çok şey var!

 

TikTok Ne Zaman Kuruldu?

Kullanıcılarının uygulama hakkında tiktok ne zaman çıktı ve tiktok kim tarafından kuruldu gibi sorularına yazımızda yer vererek kullanıcıların ilgili sorularını yanıtlayacağız. 

 • Tiktok kimin ve tiktok ne zaman çıktı sorusuna cevap; dünyanın en değerli girişimlerinden biri olarak kabul edilen Çin merkezli ByteDance tarafından ilk olarak Douyin adıyla 2016 yılında kuruldu. 
 • ByteDance, aynı sene içinde Çin’de pek tutmayan ama Amerika’da oldukça sevilen Musical.ly uygulamasını satın aldıktan sonra uygulamayı TikTok adıyla dünyaya duyurmayı başardı. 
 • 15 saniyelik kısa videoların müzikle dolaşıma sokulduğu sosyal medya platformu kısa sürede hem Asya’da hem de dünyada çokça sevildi ve indirildi. 
 • Şu an 150’yi aşkın ülkede 75 farklı dilde 800 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor.

 

Tiktok ve Z Kuşağı

Bugünün gençleri doğrudan dijitalin içine doğdu. Onlar için internet teknolojileri hava ve su kadar doğal ve elzem. Böylesi genç, dinamik ve teknolojik bir kitleye ulaşmak ise dijital çağın ön saflarında yer tutmakla mümkün oluyor. 

Onlara ihtiyaç duydukları;

 • eğlenceyi,
 • kendini ifade etme imkanını,
 • ve daha büyük bir topluluğun parçası olma hissini aynı anda sunan bir platform oluşturabilirseniz gönüllerini çalmanız an meselesi. 

Yalnız bunu yaparken hızlı, ilgi çekici ve samimi olmalısınız. Z kuşağı sıkıcı, uzun ve didaktik içeriklere geçit vermiyor, aklınızda bulunsun.

Uygulama bu maddeleri ciddiye alarak büyük bir başarıya imza attı. Kullandığı kişiselleştirilmiş yapay zeka algoritması ile özellikle teknolojinin içine doğan Z kuşağına ulaşabildi. Bunu yaparken de Z kuşağının kendi sözünü söylemesine alan açtı, dikkate alınmalarına ve özgüven kazanmalarına katkı sundu.

 

TikTok Nasıl Popülerleşti?

Uygulamayı sevenler kadar sevmeyenlerin de olduğunu belirtmek lazım. Özellikle X ve Y kuşakları için uygulamanın başarısını anlamak biraz zorlayıcı. Meselenin içine bir de Amerika ve Çin hükümetleri arasındaki ticaret savaşlarından kaynaklanan sansür ve yasaklama girince uygulama başını beladan pek kaldıramadı. 

Peki nasıl oldu da bir başarı hikayesi haline geldi? 

Sizin için bazı cevapları madde madde derledik: 

 • Bir gecede patlayan videolar, milyonlara ulaşan izlenmeler… Bunların hiçbiri uygulama kullanıcıları için hayal değil. Bunun en büyük nedeni uygulamanın algoritması sayesinde sunduğu yüksek etkileşim oranlarından geliyor. Uygulama size daha önce izlediğiniz videolardan hareketle beğenebileceğiniz başka videolar öneriyor. Bu videoların süresi 15 saniyeyi geçmediği için sıkılmaya vakit bulamadan yenisini izlemeye başlıyorsunuz. İlginizi çeken içeriği bulana kadar kaydırın durun! 
 • Uygulamada online video paylaşımı da izlemesi kadar üretmesi de kolay. Video çekmek için ihtiyacınız olan tek şey akıllı telefon. Videolarınızı oluşturmak için ihtiyacınız olan şarkıları ve efektleri uygulama size sağlıyor. Katılımı kolaylaştıran bu yönüyle uygulama sosyal medyadaki en kapsayıcı uygulamalardan biri. Üstelik orijinal bir fikriniz yoksa akımlara katılabilir veya başkalarının ürettiği içeriklere de tepki verebilirsiniz.
 • Diğer uygulamalardan farklı olarak uygulamada dolaşıma giren içerikler yazılı ve görsel bir metne dayanmıyor. Müziğin ve dansın ön plana çıktığı performans odaklı içerikler farklı dillerin sınırlarını aşarak daha evrensel bir kitleye hitap edebiliyor. 
 • Uygulamanın başarısı biraz da ülkelerin popüler kültürüne uygun içeriklerin üretilmesini ciddiye almasından geliyor. Örneğin, uygulama yabancı bir firmanın girmekte zorlanacağı pazarlardan biri olan Japonya’da Hello Kitty ve Gudetama’nın gücüyle imkansızı başardı. Yani sadece gençleri hedeflemekle kalmadı onların ilgisini çeken Hello Kitty ve Gudetama üzerinden içerikler oluşturdu, fenomenlerle anlaştı, kampanyasına uygun challenge’lar, akımlar ve filtreler üretti.

 

Biz de Pegaso Online University olarak TikTok’tayız

Uzun lafın kısası, Tiktok bugün sosyal medya devleri arasındaki yerini aldı. Bunu yaparken dijital dünyanın sunduğu olanakları sonuna kadar kullandı ve bizlerin de ilham alabileceği başarılara imza attı. 

Pegaso olarak biz de uygulama akımlarını yakından takip ediyor ve bu sosyal medya kanalında neler yapabileceğimizi keşfetmeye çalışıyoruz. Eğer kanalımızla ilgili yorum ve önerileriniz varsa lütfen bizlerle paylaşmayı unutmayın!