Enogastronomi Mi, O da Ne?

Gastronominin Temel İlkelerinden Biri: İtalyan Yemek ve Şarap Kültürü

Gastronomi denildiğinde herkesin aklına gelen ilk ülke, elbette İtalya! Muhteşem tarihi, doğası ve sahilleriyle herkesi kendine çeken bu harika Akdeniz ülkesinin mutfağına tüm dünya aşık. Sicilyalıların ellerinden çıkan cannoli ve makarnalar, Napoli’nin pizzası, Venedik’in carpaccio aranjmanları, Ligurya bölgesinin aromatik zeytinyağları, güneyin birbirinden güzel deniz ürünlü ve taze sebzeli tarifleri, peynirler, zeytinler ve elbette mükemmel şaraplar… Tüm bunlar yalnızca İtalya’nın yemek kültürünün bir parçası değil. Aslında bu lezzetler dünya tarihinin ve insanlığın yemek alışkanlıklarına yön veren tatlar. 

WhatsApp Image 2020 12 18 at 21.41.55 1

İtalya’da yemek kültürünün gelişmesi ve bu kültürün tüm dünyada iz bırakacak yapıtlarına dönüşmesi M.Ö 4. Yüzyılda başladı. İlk Çağ’dan itibaren her geçen gün gelişen ve tüm dünyaya yayılan İtalyan mutfağı, bugün birçok yerde kullanılan farklı tariflerin temelinde yer alıyor. Modern gastronomi normları İtalyan mutfağının kendine has kodlarıyla harmanlanıyor. Kısacası, İlk Çağ’dan başlayan bu lezzet yolculuğu bugün hız kesmeden devam ediyor diyebiliriz. Günümüzün en gözde şefleri ve gastronomi alanında fark yaratmış duayen isimler İtalyan mutfağını örnek alırken bu konuda uzmanlaşmak isteyenler eğitim için İtalya’yı tercih ediyor. İşte özgür üniversite konseptiyle yola çıkan Pegaso Online University de İtalyan mutfağı ve enogastronomi üzerine eğitim vermesiyle ön plana çıkıyor. 

Peki, Enogastronomi Nedir?

İtalyan mutfağı ile doğrudan ilişkili olan enogastronomi kavramı size farklı gelebilir. Bu nedenle önce sizlere bu kavramla ilgili detaylı bilgi vermek istiyoruz. Burada adım adım ilerlemekten yanayız. Bu nedenle önce gastronomiden sonra enolojiden ve son olarak iki kavramın bir araya getirdiği normdan bahsedelim.

Gastronomi, en basit tabirle yemek bilimi ve yemek sanatı olarak tanımlanabilir. Yemek ile kültür arasında bir köprü oluşturan bu kavram birbiriyle uyumlu malzemeleri ve bölgeye özel pişirme tekniklerini bir araya getirerek sunum oluşturma sanatıdır. Tarifleri hazırlarken farklı pişirme stilleri kullanmak, kültürle ilişkilendirecek ince detayları tarife işlemek, sunumu kusursuz hale getirmek ve sunulan aranjmana uygun içecekler önermek gastronomi sanatının inceliklerindendir. 

Enoloji ise odağında şarap olan bir bilim dalı. Kökeni Yunancaya dayanan bu kavram şarap yapılan üzümlerin seçimi, kalitesi, şarabın yapımı ve olgunlaşması üzerine çalışılan bir dalı ifade ediyor. Daha net anlaşılması için şöyle söyleyebiliriz; enoloji bilimine hakim kişiler, bir şarabı tattıklarında üzümün cinsinden kalitesine ve şarap yapım yönteminin ne olduğuna kadar tüm detayları anlayabilirler. 

İşte enogastronomi bu bilim ve sanat dalını bir araya getiren İtalyan bir norm. Bu kavram İtalyan yemek ve şarap kültürünün birlikteliğini ifade ediyor. Her iki alana da hakim olma imkanı sunan bu dal, gastronomi hususunda mükemmelliği yakalama imkanı sunuyor. Pegoso Online Üniversite gastronomi yüksek lisans bölümü de bu alanda çalışırken “Made in Italy” ürünlerle ilgili en üst düzey bilgi seviyesine ulaşmak isteyenlere uzaktan eğitim şansı tanıyor. 

Pegaso Online University’de Gastronomi Yüksek Lisansı İle Hayalleriniz Gerçeğe Dönüşsün!

Online üniversite konsepti sayesinde esnek çalışma ve öğrenme imkanları tanıyan Pegaso, gastronomi alanına hükmeden İtalyan kültürü üzerine eğitim almak isteyenler için ideal. Bu özgür üniversite, İtalyan yemek ve şarap kültürünü tüm detaylarıyla öğrencilere sunan yüksek lisans programı sayesinde alana ilgi duyan herkesin beklentilerini rahatlıkla karşılayabiliyor.

Pegaso Online University çatısında yer alan tezsiz gastronomi yüksek lisans eğitiminde 1 yıl boyunca oldukça kapsamlı bir programa tabii tutuluyorsunuz. Bahsettiğimiz bu program içerisinde İtalya’nın lezzet rotaları, şarap bölgeleri, ustaları üzerine dersler yer alıyor. Ayrıca girişimcilik, dijital pazarlama, şarabın geleceği ve gelişimi konusunun işlendiği farklı dallar da bulunuyor. Yani gastronomi ve enoloji normlarına dahil olan hiçbir detayın atlanmadığı bu program sonunda İtalyan mutfağı, gıda endüstrisi ve enogastronomi konusunda uzman kişiler olarak mezun oluyorsunuz. 

Pegaso Online University gastronomi yüksek lisans bölümünün farkı da az önce bahsettiğimiz noktada ortaya çıkıyor. Teknoloji bazlı bu uzaktan eğitim programı gastronomi konusunun farklı alanlarında çalışabilecek kişiler yetiştiriyor. Mezunlar; restoran ya da marka yöneticisi, gastronomi konsept danışmanı, gıda sektöründe pazarlama veya satın alma uzmanı olarak çalışabiliyorlar. Enogastronomi konusunda uzmanlık sunan özgür üniversite Pegaso’dan mezun olanlar eğitimlerini girişimci yönleriyle birleştirerek farklı işler yapabiliyorlar. 

Siz de evden eğitim alabileceğiniz esnek çalışma programıyla ön plana çıkan Pegaso Online University ile hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Gastronomi alanında çalışma ya da İtalyan yemek ve şarap kültürü hakkında kapsamlı bir eğitim alarak hobilerinizi geliştirme şansını Pegaso Online University ile elde edebilirsiniz.