Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Durmadan gelişen teknoloji ve dolayısıyla değişen dünya düzeni, insanların gereksinimlerinin değişmesine neden oluyor.

Bunun sonucunda ise geleceği olan meslek gruplarına duyulan ihtiyaç azalıyor, bazıları ise tamamen yok oluyor.

Günümüz dünyası teknolojinin hüküm sürdüğü bir dünya. Bu da mesleklerde teknoloji kullanımını ve teknolojiye yönelen mesleklerin sayısını artırıyor.

Bugünkü yazımızda gelecekte hüküm sürecek gelecekteki mesleklere değineceğiz.

Dünyada ve Türkiye’de önü açık olan geleceğin mesleklerinde yazımız içinde inceleyeceklerimiz şunlardır:

  • Sosyal Medya Uzmanlığı
  • Veri Analistliği
  • Online Eğitim Koçluğu
  • Dijital Pazarlama Uzmanlığı

 

Geleceğin en iyi mesleklerine kendimizi hazırlanmamızı destekleyecek online üniversite fırsatları, lisans eğitiminizin tamamlayıcısı yüksek lisans programları  ve geleceğin bölümlerine ilişkin detayları ele aldığımız bu yazımızda.

Gelin hem geleceğin meslekleri konusunda bilgi sahibi olalım hem de bu alanlarda uzmanlaşmanıza Pegaso Online University’nin katkıları neler olabilir onu inceleyelim. 

Sosyal Medya Uzmanlığı

Günümüzde sosyal medya hayatımızın büyük bölümüne hakim. Instagram, Twitter, TikTok, Facebook gibi uygulamalar insanların sadece sosyalleştikleri alanlar değil, aynı zamanda para kazandıkları mecralar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle markalar, İnternet ağı sayesinde pazarlama yaparak gelirlerini katlıyor. İşte sosyal medya uzmanı, pazarlama noktasında devreye giriyor ve hem markaların hem de isimlerin tanınırlığını artırmak için gereken stratejileri belirliyor.

Mesleğin özüne bakıldığı zaman sosyal medyaya, İnternet ağlarına hakim olan bireylerin uzmanlaştığı bir alan olduğu görülüyor. Sosyal medya uzmanı, pazarlama faaliyetlerinin gelişmesinden sorumludur. Bir markanın daha çok satış yapabilmesi için hangi yolları izlemesi gerektiği, mevcut materyallerle en yüksek verimin hangi adımlarla alınacağı sosyal medya uzmanının kontrolü altındadır. Hedef kitleye ulaşmada markaların destekçisi olan sosyal medya uzmanı, yakın gelecekte kendine büyük bir alan açmaya şimdiden başlıyor. 

Dijital dünyanın avantajlarından faydalanmak ve halihazırda kullandığınız platformlarda uzmanlaşarak gelir elde etmek için sosyal medya uzmanlığı sertifika programlarına başvurabilirsiniz. Bu alanda, Pegaso Online University’nin İletişim ve Medya Yüksek Lisans Programı, geleneksel ve yeni nesil iletişim sektöründe uzmanlaşmak isteyenlere harika fırsatlar sunuyor. Medya ve iletişim sektöründe çalışmak, dijital dünyada aranan yetkinlikleri kazanmak isteyen kişilere multidisipliner yaklaşımla hazırlanmış olan donanımlı bir program sunuluyor. 

Veri Analistliği

Neredeyse her sektörde ihtiyaç duyulan veri analisti, temelde verileri analiz eder. Bir firmanın veya şirketin kayıtlarında, arşivlerinde bulunan verileri bilgisayar yardımıyla inceler. İnceleme ardından bu verileri yorumlayarak rapor hazırlayan veri analisti, istatistiksel olarak verileri işler.

Günümüz iş dünyasında önemi artan geleceğin mesleği olan veri analistliği bir şirketin mihenk taşıdır. Şirketin devamlılığının sağlanmasında, işlerin doğru ilerleyip ilerlenmediğinin tespitinde rol oynayan veri analistleri sayılarla içli dışlıdır. Var olan verileri kaydederek inceleme ve sonrasında raporlaştırma esnasında sayılara ihtiyaç duyan analistler, günümüzde ve ilerleyen dönemlerde iş dünyasının arayacağı geleceğin meslek grupları arasında yer alır. 

Pegaso’nun Enformatik Yüksek Lisans Programı, iş hayatında ihtiyacınız olan bilişsel teknolojilerle ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayan ve her sektörün yaşadığı dijital dönüşümün ritmini tutan programı ile öne çıkıyor. Bu program ile iş dünyasına eksiksiz biçimde hazırlanan öğrenciler, özel sektörde ve kamuda ihtiyaç duyulan iş gücüne katılarak, teknolojik alanda yetkinliklerini arttırma fırsatı elde ediyorlar. Ayrıca kariyerinizde enformatik yüksek lisans etkisine dair fırsatları incelemenizi tavsiye ederiz. 

Online Eğitim Koçluğu

Günümüzde, pandeminin de etkisiyle, uzak eğitime oldukça alıştık. Tüm dünyada devam eden uzaktan eğitim sürecinin kalıcı bir değişim yaratacağı, uzmanların buluştuğu ortak noktalardan. Hal böyle olunca öğrencilerin online eğitimden verim alabilmeleri için “mentor” olarak da bilinen koçlara ihtiyaç artıyor. Öğrenciler kendilerini geliştirmek için çalışırken bir uzmanın desteğine ihtiyaç duyuyor. 

Geleceğin meslekleri arasında yer alan online eğitim koçluğu; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyindeki öğrencilerin bireysel öğrenme hızlarına göre destek veren bir meslek grubudur. Tamamen öğrenci odaklı çalışan koçlar, öğrencilerin psikolojisini irdeleyerek kariyerlerini şekillendirmelerinde yardımcı olur.

Pegaso’nun Eğitim Bilimi Lisans Programı, pedagojik, metodolojik ve didaktik yetkinlikleri öğrencilere kazandırır. Bu programdan mezun olan öğrenciler, eğitim sistemlerini çok yönlü inceleyebilir. Böylece diğer öğrencilere daha rahat destek olurken çeşitli problemlere inovatif çözümler getirebilirler. Özel ihtiyaçlara sahip bireyler ile ilgili konuları da içeren program eğitim koçluğu konusunda ihtiyacınız olan tüm dersleri size sunar.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital pazarlama uzmanlığı, sosyal medya uzmanlığına benzer özellikler taşıyor. Dijital pazarlama uzmanları, çalıştıkları firmanın veya markanın hedef kitlesini belirliyor. Bu kitleyi genişletmek ve firmanın dijital alanlarda daha rahat yönlendirmesini sağlamak için çalışmalar yapıyor. Markaların bilinirliğinin artırılmasında sosyal medya uzmanları ile ortak çalışan dijital pazarlama uzmanları, en iyi meslekler ve geleceğin meslekleri kategorisinde üst sıralarda yer alıyor.

Bu alanda profesyonelleşmek için özel bir lisans programından mezun olmanız gerekmese de işletme mezunlarının daha sık tercih edeceği bir meslek grubu olacağı şüphesiz. İşletme lisansı hem dijital pazarlamada uzmanlaşmanız için ihtiyaç duyacağınız temeli oluşturmakta hem de yüksek lisans yaparak bir alanda uzmanlaşmak istediğinizde size avantaj sunmaktadır. Pegaso Online University İşletme programı, iş dünyasına pek çok profesyonel kazandırmaktadır.

Geleceğin Mesleklerine Nasıl Hazırlanılır?

Önümüzdeki yıllarda popüler olması beklenen mesleklerde çalışabilmek için belli eğitimler almanız ve kendinizi geliştirmeniz şart. Özellikle halihazırda çalışan ama kariyer yolunu daha popüler mesleklere doğru döndürmek isteyenlerin en büyük avantajı ise online üniversiteler. Online eğitim avantajları sayesinde ve masrafsız online üniversite imkanıyla durmaksızın ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Kendinizi çağın gerisinde hissetmemenizin en kolay yolu sürekli kendinizi geliştirmeye devam etmektir. Fakat hayat koşturmacası içinde buna fırsat yaratmak oldukça zordur. Bu sebeple, zaman ve mekan konusunda özgür olan Pegaso Online University, geleceğin mesleklerine hazırlanmanız için harika fırsatlar yaratır. Evinizin salonunda, parkta, kafede, dilediğiniz yerden ve istediğiniz zaman katılabileceğiniz eğitimlerle siz de hayatınızdan ödün vermeden çağa ayak uydurabilirsiniz. 

Çağı Yakalamak İçin Pegaso Online Üniversite’yi Keşfedin

Pegaso Online Üniversite, lisans, tezli ve tezsiz yüksek lisans programları ile çok yönlü öğrenmenin boyutunu değiştiriyor. Kendi hayatınıza göre ayarlayabileceğiniz ders programı ve sunulan esnek ders saatleri sayesinde hayatınızdan fedakarlık yapmadan diploma sahibi olabilirsiniz. İstediğiniz an istediğiniz gibi çalışabilmenize olanak tanıyan Pegaso, geleceğin meslekleri kategorisinde bulunan mesleklerin donanımlı elemanlarını yetiştirmek için gereken programları sunuyor. Pegaso, hayallerinize giden yola ışık tutar.