İtalya’nın Eğitim Sistemi

Dünyada eğitim sistemi temel noktalarda benzerlik taşısa da her ülkenin kendine özgü farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin Kanada ve Amerika’da üniversiteler için herhangi bir merkezi sınav sistemi uygulanmazken Çin ve Güney Kore’de tıpkı Türkiye ve Avrupa’da eğitim veren üniversiteler gibi sınavla öğrenci kabul edilmektedir. İtalya, modern ve yenilikçi tarzdaki eğitim anlayışı ile Avrupa’nın en çok öğrenci çeken ülkeleri arasında gelmektedir. Bunda ülkedeki geleneksel eğitimle yenilikçi ve online eğitim sistemlerinin başarıyla harmanlanmasının payının büyük olduğu söylenebilir.

Satır Başlarıyla İtalya Eğitim Sistemi

Bella Italia, nam-ı diğer güzel ülke… Rönesans mimarisiyle, mutfağıyla sanatıyla adeta dünyanın gözbebeği… 

İtalya sahip olduğu tüm bu güzelliklerin yanı sıra eğitim alanında köklü ve saygın bir yere sahiptir. İtalya eğitim sistemi 5 farklı aşamadan oluşmaktadır aşamalara geçmeden önce İtalya eğitim sisteminde devletçe belirlenmiş birtakım zorunluluklar olduğunu söylemek gerekiyor. İtalya da eğitimin başlama yaşı 6’dır ve 16 yaşına kadar eğitim zorunludur.

İtalya’da Eğitim Aşamaları

Avrupa’da eğitim denince akla gelen en güzel ülkelerden biri olan İtalya’da ilköğretim eğitimi 6 yaşında başlar ve 5 yıl boyunca devam eder.

Ortaöğretim 3 yıllık orta okul ve 5 yıllık lise eğitimi ile birlikte toplam 8 yıldan oluşmaktadır. İtalya’da öğrenciler 5 yıllık lise eğitimlerini tamamladıktan sonra uzmanlaşmak ve kendilerini geliştirmek istedikleri lisans (üniversite) bölümlerini belirlemek için üniversite giriş sınavına katılırlar. Böylelikle eğitim aşamalarını tamamlayarak İtalya’da üniversite hayatına giriş hakkına sahip olurlar.

İtalya’da üniversitelere giriş için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. İtalya, eğitim, veterinerlik, tıp, mimarlık gibi bölümlere merkezi sınav sistemiyle öğrenci alırken mühendislik ya da sanat ve tasarım alanında eğitim veren İtalya üniversiteleri kendilerine ait özel sınavlarını uygulamaktadırlar. 

İtalya’da bazı bölümler dışında lisans eğitimi 3 sene, yüksek lisans eğitimi ise 2 sene sürmektedir. Bunun dışında İtalya üniversite sisteminde bir senelik pratiğe dayalı yüksek lisans bölümleri de bulunmaktadır. 

Türkiye ile İtalya Eğitim Sistemlerinin Karşılaştırılması

İtalya eğitim sistemi ile Türkiye eğitim sisteminin en benzer yanı iki ülkede de bazı alanlarda üniversiteye girişte merkezi sınav sistemi uygulanmasıdır. İtalya’nın da dahil olduğu Avrupa’da, eğitim sisteminin Türkiye’den ayrılan ilk özelliği ise eğitim süresidir. Türkiye’de lisans eğitimi, hazırlık dönemi olup olmasına bağlı olarak, 4 veya 5 sene içerisinde tamamlanırken; İtalya’da ise lisans eğitimi süresi daha kısadır. Lisans eğitimi 3 yıl süren İtalya üniversitelerinde, hazırlık eğitimi de alırsanız 4 yıl içerisinde mezun olabiliyorsunuz.

Türkiye’ye göre bir diğer farklılık ise merkezi yerleştirme sınav sisteminin her üniversitede veya her bölümde uygulanmıyor oluşu. Üniversiteye öğrenci kabulünde mühendislik, sanat ve tasarım alanı bölümlerinde merkezi sınav sistemi uygulanmıyor, fakültelerin uyguladığı özel sınavlara dayalı bir sistem kullanılıyor. 

Özellikle online üniversiteler başta olmak üzere, bazı üniversiteler merkezi bir sınav puanındansa kendi yapacakları değerlendirmeleri, öğrenciye yapılacak yetenek sınavları veya başvuru mektubu gibi kriterleri değerlendirme aracı olarak kullanabiliyorlar.

İtalya da 67 devlet 29 özel üniversite bulunuyor ayrıca 9 vakıf meslek yüksek okulu ve 11 tane uzaktan eğitim veren üniversite bulunmakta. Pegaso Online University de bu online üniversiteler arasında en köklü ve en büyük olanı olarak kendine yer edinmiş durumda.

İtalya’da Online Eğitim Fırsatı

İtalya’da online eğitim Avrupa’daki çoğu öğrenci tarafından da tercih ediliyor. Online eğitim, zaman ve mekan özgürlüğü sağlaması sebebiyle bilgiyi çok daha ulaşılabilir kılıyor. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza giren online eğitim, yıldan yıla popülerliğini ve öğrencilere sağladığı faydaları arttırırken bir de içinde bulunduğumuz pandemi şartları işin içine girince zirve noktasına ulaştı. 

İtalya’da Eğitim Bakanlığı tarafından online üniversiteler akademik alanda kabul edilmeye başlanmıştı. Online üniversitelerin diploma verme yetkisinin başlangıcı 2003 senesine dayanmaktadır. Tamamen online eğitim veren Pegaso Online University de bu karardan üç yıl sonra, 2006 yılında kuruldu. Ve kurulduğu günden bu yana eğitim kalitesini hep yukarı taşıyan Pegaso bugün online eğitim alan 100 bini aşkın öğrenci sayısı ile İtalya’nın en büyük ve en saygın online üniversitesi olma başarısını gösterdi.  

Pegaso’nun Sunduğu Fırsatlar

Pegaso’dan alacağınız üniversite diploması tüm AB ülkeleri üniversitelerine akreditedir. Bu fırsat size Avrupa’da staj ve iş bulma imkanı sunmaktadır. 

Pegaso Online University öğrencileri geniş bir uluslararası networke erişim imkanına sahiptirler. Pegaso üniversitesinin eğitim ücretleri oldukça uygundur. Bunun yanı sıra size tüm yıl boyunca kayıt yaptırma imkanı sunar.

Online eğitimin sunduğu esnek çalışabilme fırsatı, mekan sınırlamalarınızın ortadan kalkması gibi avantajlar, geleneksel eğitimde bulunan ciddi müfredat ve saygın akademik kadro ile birleşerek öğrencilere çok daha üstün bir eğitim fırsatı sunmaktadır. 

Kısacası Pegaso online eğitim odaklı gelişmiş eğitim yöntemleri, yetkin akademik kadrosu ve güçlü teknolojik altyapısı ile profesyonel alanda hayallerinize ulaşmanızda en büyük yardımcınızdır. Pegaso’dan mezun olmak, cazip ve güçlü bir kariyere doğru atılmış en sağlam adımdır. Siz de İtalya’nın en büyük online eğitim platformu olan Pegaso Online University’nin üyesi olmak için vakit kaybetmeden harekete geçin.