Kariyerinizde Enformatik Yüksek Lisansı Etkisi

Enformatik Nedir?

Günümüzde çeşitlenen iş olanakları çok yönlü meslek dallarını sunar. İletişim, eğitim, ekonomi, sağlık, hukuk, işletme olmak üzere birçok disiplindeki bilgileri düzenlemekle görevli olan enformatik ise bu çok yönlü alanlardan birisidir. Birçok daldan destek alan, enformatik; matematikten, yapay zekadan, bilişimden ve bilgisayar bilimlerinden yararlanır. Bu sistemler arasındaki bilgi akışını düzenler ve optimize eder. Bilginin üretiminden kullanılma aşamasına kadar olan tüm bilgi yönetimi süreçlerini incelerken istatistiksel grafiklerden, resimlerden ve metinlerden yararlanır. Yaşam içerisinde görülen alanlar içerisindeki bilgilerin aktarılması, sistematize edilmesi, işlenmesi, depolanması, dağıtılması, sınıflandırılması işlemlerini ince işçilikle ve gerekli teknolojik donanımı kullanarak gerçekleştiren enformatik; bilginin olduğu her yerde rol oynar.

Enformatik Yüksek Lisansı İçeriği Neleri Kapsar?

Teknolojinin yaygınlaşmasında ve hayatın kolaylaşmasında öncü enformatik yüksek lisans programında temel amaç, mezunların bilişim teknolojilerindeki güncel ekipmanları verimli biçimde değerlendirmesini sağlamaktır. Spesifik olarak yapay zeka üzerinde yoğunlaşabilen yüksek lisans öğrencileri; programlama, yazılım mühendisliği, ağ teknolojileri, işletim sistemleri ve bilgi işlem süreçleri gibi en temel alanlarda uzmanlaşır. Eğitimin tamamlanmasının ardından mezunlar, sistemlerin tasarımını yaparken aynı zamanda da tasarladıkları sistemleri yönetebilirler. Veri tabanlarını idare edebilen mezunlar, bilişim teknolojilerini rahatça kullanabilir ve böylelikle bilgisayar biliminin derinliklerini keşfeden kişiler, bu alanda kendilerini yoğun biçimde eğitebilirler.

Enformatik Yüksek Lisans Programı Mezunlarına Ne Katar?

Gelişen teknoloji ile birlikte büyük yer kaplayan bilişim ağları, bilgisayarların ve yapay zekanın hakim olduğu bir alandır. Dolayısıyla; oldukça geniş bir yelpazeye sahip bu dal sayesinde bilgi teknolojilerine hakim olan mezunlara açılan kapılar hatırı sayılı ölçüde artar. Profesyonel yaşamda, bilişim teknolojilerinin kullanıldığı pek çok alanda iş bulabilen enformatik yüksek lisans mezunları; yazılım geliştirme, AR-GE, yöntem geliştirme, sistem tasarlama, verimlilik artırma, ağ teknolojileri gibi ihtiyaçlara cevap veren sektörlerde çalışmalar yapabilmektedirler. Enformatik yüksek lisans eğitimi mezunlarının çalışabileceği bazı alanlar şunlardır:

  • İş analizi
  • Ağ sistemleri yönetimi
  • IT uzmanı
  • Yazılım
  • Sistem tasarımı ve analizi
  • Veri analizi

İş imkanlarını genişletmesinin yanı sıra, bilgileri ayrıştırmak konusunda pratiklik katan enformatik, gündelik hayatta analitik düşünmeyi ve doğru ile yanlışı kolayca ayırt edebilmeyi sağlar. Bilgiye ekonomik ve hızlı biçimde ulaşabilen mezunlar, bilgiye nerede ihtiyaç duyulduğunu kavrayarak bu ihtiyacı en pratik yoldan giderir. 

Enformatik Bölümü Mezunları Ne İş Yapabilirler?

Hem özel sektörde hem de kamuda rahatlıkla iş bulabilen mezunlar, havacılıktan eğitime, endüstriden sanayiye kadar pek çok alanda istihdam imkanı yakalar. Bilgiye ihtiyaç duyulan her alanda iş imkanı bulabilen enformatik bölümü mezunları, veri analizinin gerekli olduğu tüm kurum ve kuruluşlarda rahatlıkla yer alabilir. Robotlardaki kontrol mekanizmalarında, havacılık işlemlerinde, asansör kontrollerinde, şirketlerin veri analizlerinde aktif görev alan mezunlar; her konuda kendilerini geliştirerek kariyerlerine bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşabilme fırsatına sahiptir.

Enformatik Yüksek Lisansında Pegaso ile Online Eğitim Konforu

Kişilerin yaşının, işinin, yaşadığı alanın bir öneminin kalmadığı online eğitim sayesinde enformatik yüksek lisansını hayatınızdan kesintiler yaratmadan tamamlayabilirsiniz. Bambaşka bir mesleğiniz olsa dahi kendinizi geliştirmek, kariyer rotanızın yönünü değiştirmek istiyorsanız bu program ile birlikte bunu gerçekleştirebilirsiniz. İş düzeninizden ayrılmadan, dilediğiniz saatte katılabileceğiniz eğitimler, bu eğitimi tamamlamanızda kolaylık sağlar.

Bölüm, yapısı gereği uzaktan rahatça takip edilebilecek bir bölümdür. Videolar eşliğinde uygulanabilecek aktivitelerle birlikte konfor alanınızdan uzaklaşmadan verimli öğrenme deneyimleri gerçekleştirebilirsiniz. Programlamadan insan-bilgisayar etkileşimi dersine kadar gerekli tüm dersleri sunan Pegaso enformatik yüksek lisans programı, staj ve bitirme projesi ile gerekli ölçme ve değerlendirmeyi de öğrencilerine sağlar.

Yıllardır aynı mesleği icra ediyorsanız ömrünüz bu meslekle geçmek zorunda mı? Elbette değil! Yeni bir yol çizebilmek için hiçbir zaman geç değildir. Hayatınızın kontrolünü istediğiniz zaman elinize almanıza yardımcı olan Pegaso sayesinde online eğitimin tüm fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ders programını kendinize göre oluştururken düzeninizden taviz vermeniz gerekmez. Dilerseniz telefonda dilerseniz bilgisayarda takip edebileceğiniz dersleri; okulda, evde, otobüste, stajda dinleyebilir notlarınızı alarak istediğiniz zamanda değerlendirebilirsiniz. İş hayatına adım atıldığı anda karşılık bulacak güncel donanımları öğrencilerine sağlayan Pegaso’nun uzman kadrosu ile birlikte kendinizi yoğun biçimde geliştirerek çok yönlü bir hayat macerasına atılabilirsiniz. Alanında uzman olan eğitmen ve öğretmenlerin deneyimlerinden faydalanacağız donanımlı bir üniversiteyi sizlere armağan eden Pegaso ile, kariyer çizginize yepyeni bir bakış açısı kazandırmak için hemen başvurun