Nasıl Ders Çalışılır?

Öğrenciyseniz, en temel işiniz öğrenmektir! İster tam zamanlı ister yarı zamanlı öğrenci olun; ister online eğitim alın ister yüz yüze eğitim veren bir kurumun öğrencisi olun öğrenciliğin hakkını verebilmek, her seviyede öğrenci için yüksek bir iç motivasyon ve düzenli ders çalışma alışkanlığı gerektirir. 

Kimilerine ders çalışma sözünü duymak bile bunaltıcı gelirken ne çalışmaktan ne öğrencilikten bıkan; hep yeni eğitim fırsatları arayan, ömür boyu zevk alarak öğrencilik yapanlar var. İşte o öğrenciler, çok çalışanlar değil, ders çalışmanın inceliklerini bilenlerdir. Nasıl ders çalışılacağı ve ders çalışmanın incelikleri hakkında bilinmesi gereken birkaç temel noktayı sizler için kısaca özetledik.

Öğrenme Sürecinizi Geliştirin

Ders çalışmak aceleye, yarışmaya, hıza gelmez. Çünkü hedef, çok soru çözmek, çok sayıda alıştırma yapmak, çok sayıda sayfa okumak değildir. Hedef, öğrenmektir. Bu hedefe ulaşmak için birkaç tavsiyemiz var:

  • Şekiller çizin. Grafikler, tablolar çizerek çalışmak birçok öğrenciye iyi gelir; anlamayı ve akılda tutmayı kolaylaştırır.
  • Ders malzemelerini okurken notlar alın, özet çıkarın ve daha sonra konuyu kendi notlarınızdan çalışın.
  • Öğrendiklerinizi bir başkasına anlatın. Kimse yoksa kendinize anlatın. Bazı sorularınızın yanıtını, konuyu anlatırken kendi kendinize verdiğinizi, konuları daha iyi kavramaya başladığınızı göreceksiniz.
  • Bilgilerinizi günlük hayatta kullanın. Günlük hayatta kullanılan bilgi, anlamlı hale geldiği için çok daha kolay öğrenilip geliştirilir. Televizyon izlerken, gazete okurken derslerde öğrendiğiniz yeni kavramları, işlenen konuları aklınıza getirin, her zaman çağrışımlara açık olun.
  • Kendinizi tanıyın. Öğrenmenin bin bir farklı yolu yordamı var. Dinleyerek mi daha iyi öğreniyorsunuz, yazarak mı, izleyerek mi, grup içinde mi yoksa tek başınıza mı? Öğrenmenizi kolaylaştıracak, veriminizi arttıracak en iyi yolu bulana kadar deneyin, kendi kişisel öğrenme tarzınızı keşfedin.

Bunları Yapmayın!

Ders çalışmayı sınavdan önceki son güne bırakmayın! Çünkü ders çalışmak, bir sınavda sorulacak olası soruların yanıtlarını akılda tutmak değildir. Ders çalışmak, bazı bilgileri öğrenip içselleştirmek, bazı becerileri kazanmak demektir. Bunu başarmak için ne kadar zamana ihtiyaç olduğu, hangi vakitlerde çalışılırsa daha çok verim alınacağı elbette kişiden kişiye, dersten derse değişir. 

Pegaso’da online eğitim sayesinde esnek çalışmak ve çalışma zamanını kendilerine göre ayarlamak öğrenciler için çok daha kolay. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonunda çalışmanız hiç fark etmez. Başarılı olmak isteyenler için tek şart, derslerin başladığı ilk günden itibaren günlük yaşamında ders çalışmaya yer ayırmak ve kendi programına sadık kalmaktır.

Bahane üretmeyin. Tam ders çalışacakken temizlik yapma isteği gelmesi, ailenizle uzun zamandır görüşmediğinizi anımsayıp hatır sormak istemek, bir şeyler atıştırmak için mutfağa gitmek ya da bilgisayarda dosya temizliğine başlamak, öğrencilikte sık görülen erteleme yöntemleridir. Yapılacak işlere dair bir önem ve aciliyet sıralaması yapmak erteleme davranışını kontrol altına almanıza yarımcı olacaktır.  

Uykusuz kalmayın. Ders çalışma isteksizliği uykusuz kaldığınız zaman artar. Günün hangi saatinde çalışıyor olursa olsun, bir öğrencinin dersin başına otururken uykusunu almış olması gerekir. Düzenli ve kaliteli uyku olmadan, ders çalışırken odaklanmak mümkün değildir. 

E-Eğitim Sisteminin Kolaylıklarından Yararlanın

Ders çalışmayı kolaylaştırıp öğrencileri başarıya taşıyacak esnek çalışma imkânı, e-eğitim yöntemi ile bilgisayarlara, tabletlere, telefonlara taşındı. Pegaso online eğitim programlarında sunulan yöntemler, farklı öğrenme stillerine sahip öğrenciler için öğrenme hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırıyor. 

E-eğitim metodu ile öğrenciler platformda yer alan ders materyallerine 7 gün 24 saat ulaşarak kendi tempolarına uygun bir öğrenme deneyimi yaşayabiliyorlar.  

Ders çalışmaya hazır hissedeceğiniz her zaman ve her mekânda, ders materyaline ulaşabiliyor olmak, öğrenme hedeflerine ulaşmada esastır. Pegaso online eğitim programlarının hem ders videolarına hem de öğretim üyelerinin sesli anlatımlarına eşlik eden metin, görsel, grafik ve tabloları içeren ders notlarına ve slaytlarına her tür cihazdan her daim erişilebilir. 

E-eğitimin sunduğu bu esneklik sayesinde çalışmasının nasıl ilerleyeceğine öğrenci karar verir, her zaman platformdan ulaşabileceği öz-değerlendirme testleri ile kendini değerlendirebilir.

İster kariyerinin henüz başında ister profesyonel yaşamda aktif bir çalışma temposunun içinde olun, esnek çalışma imkanı sunan ve günümüzün modern eğitim anlayışına uygun şekilde hazırlanan Pegaso ile dilediğiniz eğitimi alabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz yerde, dilediğiniz zaman çalışarak, sınav takviminizi ve çalışma saatlerinizi kendiniz planlayarak ve uzaktan sınavlara girerek eğitiminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.