Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Gelişen teknolojinin olumlu etkilerini hisseden sektörlerin başında gelen eğitim, her geçen gün yenilenmeye devam ediyor. Dijital dönüşümlerin etkisiyle eğitimin, dijital olarak ilerleyebildiği ve pek çok faydayı bir arada sunduğu gözlenmiştir. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için etkili eğitim ortamları sunan, özgür eğitim sistemi online eğitim her geçen gün iyileştirilerek toplum eğitimine katkıda bulunuyor. Uzaktan eğitim platformlarının, yakın gelecekte eğitim araçları arasında ilk sıraya yerleşeceği ise artık öngörünün ötesinde diyebiliriz. Çünkü online eğitimin faydası gün geçtikçe daha net ve somut biçimde gözler önüne seriliyor. Hal böyleyken de örgün eğitiminin kısıtlayıcı zincirlerini yıkan dijital eğitim, çağa ayak uyduran yapısıyla yaşam boyu öğrenmeyi kalıcı hale getiriyor! 

  • İstediğin yer ve zamanda eğitim fırsatı
  • Bilgiye kolay erişim imkanı 
  • Zamanı etkin kullanma
  • Zaman tasarrufu 
  • Sosyal aktivitelere ve hobilere zaman ayırma imkanı 

Online Eğitimin Örgün Eğitime Göre Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitimde öncelikle bir mekana ve zaman dilimine bağlı kalmadan öğrenim görebilmeniz büyük bir avantajdır. Örgün eğitim metodunda belirli bir saatte okul, dershane, kurs gibi mekanlara giderek öğrenim görme zorunluluğu vardır. Online eğitimde ise öğrencinin belirleyebildiği bir ders programı eşliğinde ilerlenen bir süreç yaratılır. Öğrenci, herhangi bir elektronik cihazından derslere katılabilir ve böylece zamandan tasarruf eder. Öğrenim görmek için yaşadığı şehirden ayrılmak zorunda kalan veya yoğun şehir trafiğinde zaman kaybeden öğrenciler için harika bir yöntem olan uzaktan eğitim, zamanın öğrenciye hizmet etmesini sağlar. 

Var olan bu esnek eğitim fırsatı, pek çok yönden öğrenciye hizmet eder. Örneğin; örgün eğitimde okuluna giden ve ardından eve dönen bir öğrenci gününün önemli bir kısmını okulda ve yolda geçirirken kalan zamanını dinlenmeye ayırır. Hal böyle olunca ders çalışmaya, sosyal aktivitelere çok kısıtlı bir zaman dilimi kalır ve öğrenciler bu durumdan pek de hoşnut olmaz. Örgün eğitimin bu kısıtlayıcı standartlarını yıkan dijital eğitim, öğrencinin zamanını daha rahat planlamasına ve farklı alanlara yönelmesine imkan tanır. Üniversitede ders aralarında bulunan ve saatler alabilen bekleme süresini yok eden online üniversite eğitimi ile, öğrenciler hem dinlenebilir hem de ders çalışabilir. İnternetten üniversite okuyarak kalan zamanlarında yeni hobiler edinerek kendilerini farklı alanlarda geliştirebilen bireyler böylece hayatlarını çok daha verimli geçirebilirler. Bilgisayar, telefon, tablet gibi herhangi bir akıllı cihazla derslerine girebilen öğrenciler diledikleri her yerde derslere katılabilir böylece trafikte harcanan zamanı sıfıra indirerek kendilerine daha fazla zaman ayırabilirler.

Online Eğitimde Öğrencinin Rolü Nedir?

Online eğitimin geliştirilmesinde, eğitimde yer alan her bireyin sorumlulukları bulunsa da bu noktada öğrencilere düşen sorumluluklar daha fazladır. Çünkü uzaktan eğitim sisteminde, bir sınıfa girip öğretmenin anlattıklarını dinlemek zorunda kalmayan öğrenciler, zengin kaynak kütüphanesinden yararlanarak derslerine çalışabilirler. İnternetin zengin arşivinde dersleriyle ilgili sınırsız kaynağı bulabilen öğrenciler, takıldıkları pek çok soruya cevap bulabilir. Öğrencilerin bir araya gelerek yardımlaştıkları platformlardan yararlanabilen öğrenciler, öğretmenleriyle okul ortamına nazaran daha rahat iletişim kurabilir ve böylece yollarına eksiksiz biçimde devam edebilirler. 

Online eğitim, aynı anda daha fazla veriye ve kişiye erişim sağladığı için bu fırsattan yararlanmak öğrenciler adına faydalıdır. Örgün eğitim metodunda sınıf mevcudunun daha az olması durumunda öğretmenlerle verimli ders saatleri geçirilebilirken uzaktan eğitimde bu durum tamamen ortadan kalkar. Bu noktada öğrencinin gayreti ve azmi eğitim sürecinin geliştirilmesi yönünde önem taşır. İstekli olan bir öğrenci, online eğitimin tüm faydalarından yararlanarak kendini en üst düzeyde rahatlıkla geliştirebilir.

Geleceğin Eğitim Sistemi: Online Üniversite

 Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir araştırmaya göre; online eğitim sürecindeki öğrenci performansı yüz yüze gerçekleşen eğitime göre çok daha yüksek.  Bu da demek oluyor ki uzaktan & dijital eğitim, şu anda olduğu gibi yakın gelecekte de eğitim hayatının ayrılmaz bir parçası olacak. Geçmiş dönemlerde hayatlarını eğitim dönemlerine göre düzenlemek zorunda kalan öğrenciler, online üniversite ile birlikte hayatlarını özgürce kontrol edebilirler. Sınırsız kaynağın ve verinin bulunduğu internet dünyasında, internetten eğitim ve online üniversite öğrencilerin kendilerini her alanda geliştirmelerini her geçen gün kolaylaştırıyor.

Pegaso Online University de iyileştirilmiş öğrenim süreçlerinin mimarlarından olarak öğrencilerin ve öğretmenlerin konfor alanlarında online üniversite eğitimine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Tercih ettiğiniz yöntemde ve dilediğiniz zaman diliminde öğrenim görmenizi sağlayan Pegaso Akademik Programları, özgür yaşamın anahtarını sizlere sunuyor. Siz de online eğitimin sağladığı tüm avantajlara sahip olabileceğiniz Pegaso online üniversite fırsatları için başvurabilir ve internetten üniversite okuma imkanına ulaşabilirsiniz.