Online Sınavlar İle Evden Üniversite Nasıl Bitirilir?

Üniversite yaşantınız boyunca gireceğiniz her sınav, tabiri caizse, hedefe giden yolda elde edeceğiniz küçük zaferlerdir. Nedir bu hedef?

Tabii ki, diploma.

Peki evden çıkamadığınız halde üniversite eğitiminize nasıl devam edebilirsiniz?

Covid-19 salgını kontrol altına alınmaya çalışılırken, bu soru dünyanın neredeyse her yerindeki öğrencilerin kendilerine sormak zorunda kaldıkları bir soru oldu.

Hiç kimsenin beklemediği bir şekilde bu sorunun cevabını geçtiğimiz yıl online sınavlar sayesinde öğrenmiş olduk. 


Sınavlardan (Online Bile Olsa) Asla Kurtulamazsınız

Diyelim ki, bir süredir bir sınava hazırlanıyorsunuz.

Tüm derslerinize aktif bir şekilde katıldınız, notlar aldınız ve haftalarca çalıştınız. Sonuç olarak da sınavdan iyi bir not almaya hazırsınız.

Bütün bunlara rağmen bazen sınav günü gelip çattığında, ne kadar hazır olursanız olun, can sıkıcı bir endişe duygusu baş göstermeye başlar. Çünkü verdiğiniz bunca emeğin karşılığını alamama ihtimaliniz sizi endişelendirir.

Bu tamamen normaldir. Sonunda sınıfa gidip sınava alıştığınız şartlarda, huzur ve güvenle girmeyi başardığınızda da rahata erersiniz.

Ama evden çıkmasanız hepimiz için daha iyi olur. Küresel bir salgınla başa çıkmaya çalışıyoruz ve bir sınıf dolusu öğrencinin bir arada sınava girmesi bulaşma riskini oldukça arttırabilir.

Neyse ki her şeyin bir çaresi var, sınava online olarak girebilirsiniz. Biliyorum sizin de içiniz bu harika haber sayesinde neşeyle doldu. 

İyi haber, sınavlar devam ediyor. Kötü haberse sınav kaygınız da hala devam ediyor.

Sınavların iptal olmaması iyi haber çünkü bu eğitiminizin aksamadan devam edebileceği ve verdiğiniz emeklerin boşa gitmeyeceği anlamına geliyor. Aynı zamanda, sınavlara herhangi bir risk altında kalmadan rahatça ve özgürce evden katılabileceksiniz.

Kötü haber bile artık o kadar da kötü olmayacak, çünkü dış faktörlerden uzak, evinizin rahatlığında, kendinizi nasıl daha iyi hissediyorsanız sınava öyle girebileceksiniz. 

Sınava girmeden önce dinlenmekten daha iyi çok az şey vardır.
Sınava girmeden önce dinlenmekten daha iyi çok az şey vardır.


Üniversitelerin online sınava geçiş serüveni

Online sınava geçiş süreci dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de üniversitelerin uyum sağlaması gereken bir konu oldu.

Microsoft Teams, Office 365, Zoom gibi video konferans araçları, öğrenciler ve öğretim üyeleri arasında bağlantı kurmak ve online sınavlara girmek için vazgeçilmez hale geldi. Her üniversite, birbirinden farklı da olsa, bir sistem geliştirdi ve sınavları bu şekilde yapmaya başladı. 

Ve her ne kadar sınavlar online da olsa, kopya çekmenize izin verilmeyeceğine emin olabilirsiniz. 

Öncelikle, sınav başlamadan önce yapılması gereken bazı gereklilikler ortaya çıktı. Birçok üniversite için sınava girdiğiniz odada kopya çekmenize sebebiyet verecek hiçbir materyal bulunmadığını ve sınav esnasında yalnız olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor. Kameralar bu konuda öğretim üyelerinin en önemli yardımcıları haline geldiler. 

Görüntü tamam, peki sınav esnasında bilgisayarı kullanarak kopya çekme ihtimali ne olacak?

Bunun için de üniversiteler herhangi başka bir tarayıcıyı veya uygulamayı açmanızı engelleyecek programlar kullandılar. Böylece yalnızca sınavınızı tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz sayfada kaldığınızdan emin olunabiliyor. 

Sınavın geçerliliğini sağlamak için birbirine benzer birçok küçük ritüelin tamamlanması gerekiyor.


Pegaso Online University’de online sınavlar

Pandemi kısa sürede yüz binlerce öğrencinin planlarının alt üst olması tehlikesini ortaya çıkardı. Ama modern dünyada her zaman yaptığımız gibi duruma hızla adapte olacak ve bir çözüm yolu tabii ki bulacağız.

Açıkçası, yüksek teknolojili bir ortama alışkınsanız, her şey daha basittir.

Aslında Pegaso Online University, bu krizde öğrencilerin akademik kariyerlerine devam etmeleri konusunda ciddi bir problem yaşamadı.

Online çalışma, Pegaso Online University öğrencilerinin halihazırda oldukça alışık olduğu bir konseptti. 

Dijitalin sunduğu fırsatlar sayesinde, herkes online olarak lisans veya lisansüstü programlara erişebilir (ayrıntılı bilgi için tıklayın) ve e-öğrenmenin avantajlarından yararlanabilir.

Online sınav sistemi nasıl işler biraz da ondan bahsedelim.

Pegaso Online University, İtalya’da öğrencilerine elektronik sınavlara girme imkanı sunan ilk üniversitedir.

Ancak her şeyden önce öğrencinin sınavı güvenlik, şeffaflık ve huzur içinde yapmasını sağlamak için sınav için gerekli tüm araçlar öğretim platformuna entegre edilmiştir. 

Pegaso Online University öğrencileri, video derslere katılmak, öğretim materyallerine ulaşmak ve sınav öncesi değerlendirme testlerini çözmek için kullandıkları platformdan yine tek bir tıkla online sınavlarına da girebilirler.

Platformda, öğrencinin kimliğinin doğru bir şekilde tanınması ve sınav oturumunun kaydedilmesi için gelişmiş bir teknolojik sistem kullanılmakta ve öğrenciler ev ortamlarında rahatça sınavlarını tamamlama şansına sahip olmaktadırlar.

Bütün bunlar için de öğrencilerin bilmedikleri yeni bir sisteme adapta olmalarına gerek yok, her zaman kullandıkları platform sınava girmek için tek başına yeterli. 


Online sınavlar geleceğin sistemi mi?

Hepimizin büyük bir sorunla karşı karşıya olduğu doğru olsa da büyük bir fırsatımız olduğu da doğrudur.

Online sınavlara girmek için e-öğrenme sistemini ve modern dijital teknolojileri kullanmak, tüm öğrencilerin akademik kariyerlerini hızlandırmak için kesinlikle faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Aynı zamanda bütün dünyanın bu online deneyimi, eğitime yönelik yeni bir dijital öğretim sisteminin oluşmasını sağlayacak bir fırsat da ortaya çıkarabilir. 

E-öğrenmenin bir süredir var olan bir kavram olduğunu ve her öğrencinin kendi potansiyelini geliştirebileceği özel yöntemler geliştirebileceğini de unutmayalım. (E-öğrenme ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.)

E-öğrenme sayesinde, akademik eğitim ile profesyonel dünya arasında sağlam ve düzgün bir köprü oluştururken; akademik bilgiyi kişiselleştirilmiş, güvenli ve şeffaf yöntemler kullanarak esnek ve özgür bir şekilde öğrencilere aktarıyoruz.