Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Stresten kurtulmak için günlük hayatta stresle mücadele etmeyen ve stresten kurtulmanın yollarını aramayan insan neredeyse yok gibidir. Stresten kurtulmak konusunda ise pek çoğumuzun farklı yöntemleri olabilir. Ancak unutmamamız gerekir ki az da olsa kontrol altına alınabilir stresten kimseye zarar gelmez. Üstelik stresle baş etme yöntemlerini ararken kendimizi tanıyabilir, kendimize yönelik yeni hobi ve uğraşlar edinebiliriz. Bu yazımızda stresi azaltmanın yolları; 

  • Düzenli sportif aktiviteler
  • Hobi edinmek
  • Online üniversite & eğitim fırsatları

 

gibi bazı öneriler ile devam edeceğiz. Örneğin online eğitim, günlük hayatta stresten kurtulmak için bize oldukça pratik ve çeşitli imkanlar sağlayabilir. Fakat öncelikle stres kaynakları nelerdir ve stres yönetimi nasıl yapılmalıdır konusuyla ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

 

Stres Kaynakları Nelerdir ve Stres Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Her yaştan insanın deneyimlemeye oldukça alışık olduğu stres birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilir. Bu sebeplerin en yaygın olanlarından bazıları sınav stresi, yoğun çalışma hayatı ve gelecek kaygısıdır.

Öğrencilerde erken yaşlarda oluşmaya başlayan sınav stresi, bazen dönem içi sınavlarda bazense ulusal çaplı sınavlarda ortaya çıkabilmektedir. Uzun zaman gösterdikleri çabanın karşılığını alamamaktan, ailelerini hayal kırıklığına uğratmaktan, akranlarından geride kalmaktan çekinen öğrenciler sınav öncesi ve sınav esnasında stres bozuklukları yaşayabilirler. 

Bu tarz bir stresten kendinizi korumak istiyorsanız öncelikle sınavlara elinizden geldiği kadar sıkı çalışmalısınız. Sınav öncesi yapacağınız çalışmalar sizin ve etrafınızdakilerin başarabileceğinize dair olan inancınızı yükseltir. Bunun dışında önemli sınavlarınızdan önce iyi bir uyku çektiğinizden ve güzel beslendiğinizden emin olun. Dinlenmiş bir vücut ve sıkı bir kahvaltının yardım edemeyeceği çok az ley var. Son olarak da eğer sınava online olarak girmeyecekseniz, sınav yerine erken gidin. Şimdi derin bir nefes alıp sınavınıza başlamaya hazırsınız.

Sınavlar kadar yoğun tempolu çalışma hayatı da insanların üzerinde ciddi bir baskı oluşturabilir. Bu sebeple eğer çok yoğun çalışıyorsanız planlı olmak stresle savaşınızdaki en büyük yardımcınız olacaktır. İşlerinizi bir öncelik sırasına sokmak ve bu sırayla teker teker halletmek, kendinizi sıkışmış ve bunalmış hissetmenizi engelleyecektir. Bunun yanında bir de kendinize vakit yaratıp, hobilerinizle ilgilenin veya sevdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirmenin de ciddi faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz. 

Son olarak bahsedeceğimiz gelecek kaygısı, her yaştan insanın deneyimleyebileceği bir durumdur. Hiçbirimiz geleceğin bize neler getireceğini bilmiyoruz. Bu belirsizliğin yaratacağı kaygılardan kurtulmanın en iyi yolu durmaksızın kendinizi geliştirmekten geçer. Beceri ve yetenekleriniz arttıkça önünüzde açılacak fırsatlar da çoğalacaktır. Bu sebeple çalışırken bile eğitimlere katılmaya devam etmek, gelecek kaygınızı yenmenin önünde oldukça önemli bir adım atmanıza sebep olacaktır. Bu gelişimi sağlamak adına faydalanabileceğiniz kanalların başında online eğitim kurumlarının geldiği aşikardır. Pegaso Online University, online lisans ve yüksek lisans programları ile hayat boyu gelişiminizi destekler. 

Şimdi de hayatımızda stresi azaltmanın yollarını detaylandırarak, hangi rahatlama ve stresle baş etme yöntemlerini seçebiliriz bir göz atalım.

 

Düzenli Sportif Faaliyetler İle Stres Yönetimi

Düzenli fiziksel aktivite stresi azaltmanın yollarının en önemlilerinden biridir. Sportif faaliyetler ile bedeninizde biriken fazla enerjiyi dışarıya kolayca atabilirsiniz. Bedeninizin hareket halinde olması ruhsal açıdan kendinizi daha iyi dinlemenizi sağlayabilir. Ayrıca düzenli fiziksel hareket ile tüm bedeniniz canlı ve dinamik olur, böylece kendinizi daha sağlıklı hissettikçe hayata olan bakışınızın da değişeceğini kısa zamanda görebilirsiniz. Üstelik kendinize uygun olabilecek çok çeşitli fiziksel aktivite ve spor faaliyetleri var. Bu faaliyetleri düzenli bir şekilde bireysel ya da bir ekiple gerçekleştirerek sosyalleşme imkanı da sağlayabilirsiniz. 

WhatsApp Image 2021 06 23 at 17.13.40

Evinizde kendi başınızayken de çok çeşitli fiziksel aktivite yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Örneğin online video uygulamaları hizmeti veren çok çeşitli dijital platformlarda çeşitli egzersiz programlarına katılabilir, spor aktivitenizi evinizde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel hocaların verdiği egzersiz, yoga ve ısınma hareketleri gibi aktivitelerle bedeninizde biriken yoğun enerjiyi mutluluğa çevirme imkanı elde edebilirsiniz. 

 

Stresle Baş Etme Yöntemleri: Hobi Edinin

Stresi yoğun olarak hisseden insanların en büyük eksikliklerinin başında boşlukta kalma durumu gelir. Boşlukta kalan, yapacak hiçbir şeyi olmayan bir kişi kendi kendine çok çeşitli düşüncelere kapılabilir. Yalnızca düşüncede kalan durumlar stresinize çare olamaz, bu sebeple eyleme geçmek, hareket etmek hayatı anlamlı kılmak için çok önemli gerekçelerdir. O yüzden, yerli yersiz düşüncelerden ve stresten kurtulmak için bir hobi edinmek oldukça önemlidir diyebiliriz. Özellikle içerisinde bulunduğumuz karantina döneminde evde yapılabilecek aktiviteler ile sevdiğiniz hobilere yönelerek rahatlıkla iç sıkıntılarınızla ve stresle baş edebilirsiniz. 

WhatsApp Image 2021 06 23 at 17.13.39

Farklı hobiler edinmek, hayatınızı bir plan dahilinde yönetmek ve sorumluluk sahibi olmak hayatınızı anlamlı kılmak açısından sizin için oldukça faydalı olacaktır. Farklı uğraşlarla konsantrasyonunuzu yönetebilir ve beyninizdeki düşünce yoğunluğunu hobilerinize yoğunlaştırabilirsiniz. Sevdiğiniz bir işle uğraşırken beyninizdeki gereksiz düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Böylece stresi kontrol etmek ve stresten kurtulmak sizin için daha kolay hale gelecektir. Yeni hobiler edinmek kendinize daha fazla zaman ayırmanızı, hayatı dolu dolu yaşamanızı sağlayabilir. Sevdiğiniz uğraşlar edinip hayatı kaçırmamak için hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı mesleğinize bile dönüştürebilirsiniz. Stresi azaltmak için hobileriniz size çok yardımcı olacaktır, her anı dolu dolu yaşamayı unutmayın.

 

Online Eğitim ile Stresten Kurtulun ve Her An Gelişime Kapı Aralayın

Stresi en yoğun olarak hissettiğiniz zaman, geleceğiniz üzerine derin düşüncelere kapıldığınız zaman olabilir. Bu süreçte stres yaşamanızın faktörlerinden birisi ise üniversite masraflarıdır. Kararınızı vermeden önce üniversite masraflarına karşılık online masrafsız online üniversite avantajlarını mutlaka değerlendirmelisiniz. Bütün bunların yanında eğitiminizi tamamlamış ve kariyerinizin başında olabilirsiniz. Bu süreçte hayata atılmak gözünüzde sürekli büyüyebilir. Ancak eğitimin ve kişisel gelişimin hayat boyu olduğunu unutmamanız gerekir; hayatta olduğunuz sürece daha öğrenecek çok şeyiniz var. Hayata atılma sürecinizde gelecek kaygısı ve stresten kurtulmak için online eğitim avantajlarını değerlendirebilirsiniz. Online eğitim çalışma yöntemleri ile kendinizi her an, her yerde geliştirmenin ve yeni kazanımlar elde etmenin en kolay yollarını keşfedebilirsiniz. Eğitim fırsatları ile yeni alanlara atıldıkça özgüveninizin de gelişeceğini fark edebilirsiniz. Böylelikle gelecek kaygınızı azaltabilir ve stresle baş edebilirsiniz. 

 

Pegaso’nun Online Eğitim Fırsatlarıyla Hayatta Liderliği Yakalayın

Öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç doluğundan bahsettik. Ancak bu hayat boyu devam eden süreç gözünüzde büyüyebilir. Eğitimin uzunluğu ve zamanlama gibi çok çeşitli durumlar gözünüzde büyüdükçe kendinizi geliştirme fırsatınız çileye dönüşebileceği gibi stresten de muzdarip olabilirsiniz. Bu noktada Pegaso, online & uzaktan eğitim fırsatları ile size özgür bir eğitim imkanı sunuyor. 

Pegaso ile sizin için çalışırken bile üniversite bitirmek imkansız olmayacak. Dijital, özgür ve hızlı eğitimin tadını kolayca çıkartırken; dilerseniz kariyerinize de devam edebilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe, özgür eğitim ile yeni anahtarlar kazanabilir, bu anahtarlar ile ruhunuzun derinlerine daha kolay inebilirsiniz. Her başarı size ayrı bir güven verir ve güçlenen özgüveniniz ile stresle baş etmek daha kolaylaşır. Ayrıca online eğitim programları ile üniversite nasıl bitirilir sorunuza karşılık ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Eğitim süreciyle ilgili çekincelerinizden kurtulun, modern eğitim anlayışını özgürlükle birleştiren Pegaso; her an, her yerde size kendinizi geliştirebilmeniz için çok çeşitli eğitim imkanları sunuyor. Online eğitim imkanı ile sınav zamanlarınızı ve eğitim planlarınızı kendiniz yapabilir, sınavlara evden girebilir ve dilediğiniz zaman kişisel eğitim danışmanınız ile irtibata geçerek eğitimleriniz hakkında değerlendirme şansı elde edebilirsiniz. Video dersler ve derslerin notlarıyla kolaylıkla çalışabilir, böylece oluşturacağınız çalışma düzeninizden de kopmazsınız. 

Sınavlardan önce kendinizi değerlendirme testleriyle sınayabilir ve yeteneklerinizi ölçebilirsiniz. Üstelik Pegaso’da size ve tercihlerinize göre çok çeşitli eğitim programları mevcut. Hayata atılma sürecinizde gelecek kaygınızı en aza indirmek ve kendinize stressiz bir eğitim imkanı sağlamak için Pegaso’ya hemen başvurun.