Üniversite Masrafları Nelerdir?

Geleneksel üniversitelerde öğrenim görmenin, öğrenciler üzerinde yarattığı bazı baskılar vardır. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlere okumak üzere gelen öğrenciler, özellikle kalacak yer bulmak konusunda birçok zorluk yaşayabiliyorlar. Uygun fiyatlı yurtların konforsuzluğunun yanı sıra bir ev tutmanın maliyeti öğrencileri bir hayli zorluyor. Üniversite okuma telaşının içerisinde hayat standartlarını korumak için çabalayan öğrenciler, şehirlerde üniversite masrafları gibi büyük zorluklarla mücadele ediyor.

Uzaktan & Online eğitim avantajları ve konforuna karşılık geleneksel üniversitelerde okutulan ders kitapları, bölüm için gereken ekipmanlar da maliyet açısından bütçeleri zorlayan bir diğer faktördür. Mimarlık, mühendislik fakültelerinin zorunlu kıldığı araç gereçlerle birlikte her bölümde mutlaka okutulan ders kitaplarının yüksek fiyatları öğrenci bütçesini zorluyor. Her sene yeni kitaplar almak zorunda kalan öğrencilerin bu yükü kaldırmaları oldukça güç. Bununla birlikte bu kitapları taşımanın zorluğu öğrencileri fiziksel olarak da yıpratıyor. Genellikle şehir merkezine uzak konumlanan üniversite kampüslerine yolculuk etmek hem zamandan kayıp yaşatıyor hem de üniversite  masraflarına ek olarak öğrencileri bir hayli yoruyor. Trafik saatlerinde yolculuk için harcanan saatler, öğrenim süreci boyunca büyük zaman kayıplarına yol açıyor.

 

Özel Üniversite Fiyatları ve Masrafları Nelerdir?

Geleneksel üniversitelerin neden olduğu yol, araç-gereç, kitap, kalacak yer masraflarına eklenen eğitim ücretleri, süreci zorlaştıran en önemli faktörlerden birisidir. Özellikle özel üniversite fiyatları ve ikinci öğretim harç ücretlerinin her sene katlanarak artması eğitim masraflarının çığ gibi büyümesine neden olmaktadır. Devlet üniversitelerini kazanamayan öğrencilerin belirli bir burs karşılığı yerleştikleri özel üniversitelerin bir senelik ücretleri dahi bütçeleri sarsarken bu ücretin en az 4 sene ödenecek olması öğrenci ailelerini oldukça zorluyor. 

Özel üniversitelerinde sadece eğitim ücretleri değil yemekhane, servis gibi ek ücretleri de bir hayli fazladır. Devlet üniversitelerindeki yemekhane ve servis fiyatları çok daha cüzi bir miktarda, çoğu öğrencinin karşılayabileceği düzeydedir. Fakat özel üniversitelerde bu ücretler en az 2 kat daha fazladır. Bu durum özel üniversitede okumanın maliyetini öngörülemez biçimde artırır.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları ve Zorlukları Nelerdir?

Avrupa’da üniversite okumak kuşkusuz pek çok insanın hayali… Fakat yurtdışında bir eğitim almanın maliyeti ülkemizdeki eğitimle kıyaslanamayacak rakamlarda ve bu maliyetler her geçen gün katlanarak artmakta. Örneğin; Almanya’da bir üniversitede eğitim görmek isteyen bir öğrenci yılda yaklaşık olarak 50 bin TL vermek zorunda. Bu tutar sadece eğitim ücreti için gereken meblağ. Buna ek olarak konaklama, yeme-içme, giyinme ve sosyal aktiviteler gibi ihtiyaçlar göz önüne alındığı zaman tutar, dudak uçuklatan bir hal alıyor.

Maliyete ek bir diğer zorluk ise uçak biletleridir. Yurtdışında okusanız bile sevdiklerinizi görebilmek için yılda en az 3 kere ülkenize dönmeniz gerekir. Bu durumda her defasında gidiş-dönüş uçak bileti almanız gerekir ve bu da bütçenize bir diğer yük olur.

Memleketinizden ve ailenizden uzakta üniversite okumanın masrafları ve maddi giderleriyle birlikte manevi eksiklikleri de sizi zorlayacaktır. Doğup büyüdüğünüz ortamdan uzaklaşmak, zorlandığınızda yanına gideceğiniz bir tanıdık yüzün eksikliği eğitim hayatınızda sizi yıldırabilecek etkenlerdir.

Yurtdışı Üniversitelerinde Online Üniversite Eğitimi ve Uygun Ücretleri

Dijitalleşen dünyanın en önemli getirilerinden olan online üniversite, eğitimde fırsat eşitliğinin yakalanmasına önayak oluyor. Online eğitimin avantajları ile farklı bir şehre taşınmadan, o şehirde yaşamanın zorluklarına katlanmadan üniversite okumanın tadını çıkartmak artık çok daha kolay. Evinizden ayrılmadan, şehir trafiğinde zaman ve enerji harcamadan eğitim almak ise lisans öğreniminin verimini bir hayli artırıyor.

Eğitim ücretleri dışında ekstra bir masrafa ihtiyaç duymadan kariyerinize yön vermenizi sağlayan Pegaso, bütçe dostu fiyatlarıyla ön plana çıkıyor. Ücretleri bir oranla açıklamak gerekirse; Avrupa’da ortalama bir üniversitede alınacak eğitim için harcanacak masrafın beşte biri kadar tutarla eğitim görebilirsiniz. Pegaso Online University sayesinde kendinizi geliştirebilir her alanda konfora ulaşabilirsiniz. Yalnızca eğitim ücreti ödeyerek Avrupa’dan lisans ve lisansüstü diploması almanızı sağlayan eğitim programlarını sunan Pegaso, öğrencilerin her zaman yanında.

Üniversite hayatına adım atmak için geçmiş hayatınızı sıfırlamanıza gerek olmadan, konfor alanınızda öğrenim görebilirsiniz. Sevdiklerinizle geçireceğiniz zamandan fedakarlık etmeden, programınızı kendiniz oluşturabileceğiniz bir eğitim süreci için Pegaso’yu ziyaret edebilirsiniz. Özgür yaşamınızdan feragat etmeden, kişiselleştirebildiğiniz ders programınızla lisans ve lisansüstü eğitim dönemlerinizi keyifle geçirebilirsiniz. Üniversite yollarında zaman ve enerji harcamadan, ev konforunda İtalya’dan diploma edinmenizi sağlayan Pegaso, dilediğiniz gibi çalışmanıza olanak tanır. Ekstra üniversite masraflarına ihtiyaç duymadan, öğrenim materyallerinizi istediğiniz yere götürebilir ve eğitim sürecinizi hayatınıza göre optimize edebilirsiniz.