Üniversite ve Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocukluk çağlarınızdan liseyi bitirdiğiniz güne kadar aklınızdan onlarca farklı meslek geçer. Özellikle dünyanın değişim hızı sık sık yeni meslek gruplarıyla tanışmamıza sebep olduğundan, meslek ve üniversite seçimi konusunda aklınızın karışması oldukça normaldir. 

Öncelikle lisans eğitiminizi hangi alanda alacağınız önemli bir konu olsa da üniversite seçiminde ve bölüm tercihlerinde her zaman fikrinizi değiştirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Çok iyi bir araştırma ve değerlendirmenin sonunda bölüm ve üniversite seçiminiz bile içine girdiğiniz zaman o kadar çekici gelmeyebilir. Meslek seçiminin ilk adımı olan üniversite seçiminde mantıklı ve üzerine düşünülmüş bir karar verin ama sonuçtan memnun olmazsanız yolunuzu değiştirmekten de çekinmeyin.

Bu yazıda, üniversite tercihinizi yapmadan önce nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili önerdiğimiz adımları bulabilirsiniz. Bu adımlar:

  • Üniversite seçiminde başvurmayı düşündüğünüz bölümleri incelemek
  • Meslek seçiminde ilgi alanlarınızı belirlemek ve sınırlarınızı anlamak
  • Kariyer olanaklarını araştırmak
  • Yardım almaktan çekinmemek olarak özetlenebilir.

Hadi üniversite ve meslek seçiminde kritik olan noktaları keşfetmeye başlayalım!

 

Üniversite ve Bölüm Seçimi

Ülkemizdeki eğitim sistemi henüz lisedeyken hangi alanlara doğru yöneleceğinizle ilgili belli fikirler oluşturmanıza imkan vermektedir. Öncelikli olarak kendinizi yakın hissettiğiniz bölümleri belirledikten sonra bu bölüm seçimim öncesi detaylı incelemeye geçmelisiniz.

Lisans eğitiminiz boyunca alacağınız ana derslerin içeriklerini inceleyerek bir bölüm seçimine karar verebilir ve bölüm hakkında bilgi edinmeye başlayabilirsiniz. Mesela işletme okumayı düşündüğünüzü varsayalım. O zaman işletmeye giriş, muhasebe, istatistik gibi derslerin kitaplarına bir göz atarak bu meslek seçiminden keyif alıp alamayacağınızı anlamaya çalışabilirsiniz. 

Üniversite seçimi yapmadan önce üniversitelerin sayfalarını da incelemeyi unutmayın. Örneğin Pegaso Online University’nin akademik programları ile ilgili detayları inceleyebilirsiniz.

 

Üniversite Seçiminde İlgi Alanlarının Katkısı

Kariyer yolculuğunuza başlamadan önce hayatta neler yapmaktan keyif aldığınızı bulmanız gerekir. Bölüm seçiminizden memnunsanız ve okuduğunuz alanı seviyorsanız derslerinize katılmaktan keyif alacak, iyi notlar alacak ve doğru meslek seçimi ile muhtemelen iş hayatınızda da daha başarılı olacaksınız. 

Eğitim sürecinizde de çalışma hayatınızda da mutlaka sizi strese sokacak olaylar yaşayacaksınız. Eğer doğru bir seçim gerçekleştirdiyseniz stresle başa çıkmak sizin için çok daha kolay bir hale gelecektir. Ayrıca stresle baş etme yöntemlerine siz de sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yüzden meslek ve bölüm seçimi aşamasında yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri, güçlü yanlarınızı, becerilerinizi aklınızda bulundurmalı ama eksiklerinizi ve geliştirebileceğiniz özelliklerinizi de hesaba katmayı unutmamalısınız.

Bütün bu araştırmalardan sonra kararınız her ne kadar üzerine iyi düşünülerek verilmiş bir karar da olsa ilgi alanlarınızın değişebileceğini unutmayın. İçinde bulunduğunuz durumdan ya da meslek seçiminizden memnun olmazsanız veya başka bir alanda üniversite okumaktan daha mutlu olacağınıza inanırsanız değişimden korkmayın. 

Artık üniversite ve bölüm seçimindeki değişimin ilk adımını atarken korkmanıza gerek yok çünkü halihazırda okuduğunuz bölümü veya işinizi bırakmak zorunda değilsiniz. Online eğitimin avantajları sayesinde işinizden veya okulunuzdan ayrılmadan kendinizi yeni alanlarda geliştirebilirsiniz. Hayatınıza ara vermeden kendinizi geliştirmek için Pegaso’nun akademik programlarına göz atmayı unutmayın.

 

Üniversite ve Meslek Seçimi

Üniversite seçiminde lisans eğitiminden keyif almak ve öğreneceğiniz konulara ilgi duymak kadar mezun olduğunuzda çalışabileceğiniz alanları bilmek de önemlidir. Yoksa üniversite süreciniz ne kadar keyifli geçerse geçsin, kendinizi bir anda hiç istemediğiniz bir iş ortamında bulabilirsiniz.

Bu sebeple, meslek seçimi öncesinde önünüzdeki kariyer alternatiflerini öğrenin ve iyice araştırın. Yine işletme örneği ile devam edelim. Mezun olduktan sonra, bu alan oldukça geniş bir alan olduğundan önünüzde birçok farklı iş olanağı olacaktır. Parlak bir kariyer yolcuğu için kişisel ilgi alanlarınızın haricinde de doğru bir meslek seçimi olduğu düşünülebilir.

Çevrenizdeki üniversitede işletme okumuş olan kişilerle konuşup onların fikirlerini alarak ne tarz kariyer olanakları ve çalışma alanları olduğunu öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Buna ek olarak, üniversitelerin bu bölüm seçimini yapan mezunlarının hangi alanlarda çalıştıkları ve meslek seçimi memnuniyetlerinin bilgisini de biraz araştırarak edinebilirsiniz. 

Örneğin meslek seçimi yaparken kendinizi bir grubu yönetirken hayal edebiliyor ve sorumluluk almaktan kaçınmıyorsanız kariyer basamaklarını hızla tırmanıp bir yönetici olabilir veya bir gün kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bu tür özelliklerinizi düşünerek hareket etmeniz doğru üniversite tercihi yapmanıza katkı sağlayacaktır.

 

Üniversite Seçiminde Kararsızsanız Yardım İstemekten Çekinmeyin

Üniversite seçiminde kendi başınıza bir karar vermekte zorlanıyorsanız etrafınızda güvenebileceğiniz ve meslek seçiminden memnun olan insanlardan yardım almaktan çekinmeyin. Rehber öğretmenler bölüm seçiminizde sizin için çok iyi birer kaynak olabilirler. Öğretmenlerinizin yanında ilginizi çeken alanlarda uzmanlaşmış profesyonellerle de görüşmeyi düşünebilirsiniz. 

Kendi çevrenizde erişebildiğiniz belli yetkinliğe sahip kişilere ek olarak üniversitelerin yetkilileri ve mezunlarıyla da görüşebilirsiniz. Örneğin Pegaso Online University’nin eğitim danışmanları her öğrenci ile ayrı ayrı ilgilenerek, öğrencilerin kendileri için en uygun alanları seçmelerine yardımcı olmaktadır. Eğitim danışmanlarımızla görüşmek ve aklınızdaki soruları sormak için 0212 705 58 67 numaralı sabit hattan veya 0543 881 5395 numaralı whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. 

 

Üniversite Seçimlerinde YKS Şartı Aramayan Üniversite: Pegaso Online University

İtalya’nın en büyük online üniversitesi Pegaso’ya başvururken YKS sonucunuzu değil hedef ve hayallerinizi merak ediyoruz. Üniversite seçimine karar veren ve başvuru yapan öğrencilerimiz hayalleri, hedefleri, daha önceki başarıları ve yeteneklerini inceliyor ve doğru bir bölüm seçimi hususunda her öğrenciyi ayrı değerlendiriyoruz. 

Tamamen online bir sistemle eğitim alacağınız geleceğin sistemine katılmak için siz de bizimle hemen iletişime geçin. Dilediğiniz yerden, istediğiniz zaman izleyebileceğiniz video dersler, ders notları ve öğrendiklerinizi pekiştirebileceğiniz öz değerlendirme testleriyle seçtiğiniz alanda uzmanlaşın. 

Özgür eğitim modeli ile üniversite eğitiminize devam etmek için hemen başvurun.