Uzaktan & Online Eğitim Nedir?

Gelişen teknolojinin ve süreklilik içerisinde bilginin farklı yollarla kazanılması pek çok açıdan avantaj sağlıyor. Günümüz teknolojisi bu kadar ilerlememişken insanlar mecburen tüm verileri geleneksel öğretim yöntemleri ile kazanıyorlardı. Fakat şimdi, tek bir öğretim metoduna bağlı kalmadan bilgiye erişim oldukça kolay bir hale geldi. İletişim ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişim sayesinde bilgiye ulaşmak, algılamak ve tüketmek hızla gerçekleşirken kişiler bu hıza ayak uydurmaya başladı. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan bu gelişimin sunduğu faydalı kaynaklardan olan online eğitim; bireylerin sosyal ve iş yaşamlarında daha başarılı olabilmeleri adına pek çok veriyi sağlar. Güncel bilgilerin yakalanabilmesi, geleneksel metotların zincirlerinin yıkılabilmesi için fırsatlar sunan online eğitim sayesinde yaşam boyu öğrenme kalıcı hale gelir.

Uzaktan & Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Okullarda verilen örgün eğitim sistemi, öğrencilerin okula gidip belli saatler aralığında eğitim gördükleri bir sistemdir. Geleneksel metot içerisinde öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı veya YÖK’ün koyduğu ders saatleri çerçevesinde öğrenim görürler. Fakat uzaktan eğitim tüm bu kısıtlamaların kaldırıldığı, esnek çalışma saatlerinin yer aldığı bir sistemi öğrencilere sunar. 

Öğrenciler program içerisinde yer alan saatlerden, istedikleri bir aralığı seçebilir böylece rutin hayatlarındaki boşluğu faydalı biçimde değerlendirebilirler. Tamamen kendi hayatları doğrultusunda şekillendirebilecekleri ders programlarına ayak uydurmak konusunda, geleneksel eğitime nazaran zorlanmadan eğitim süreçlerini tamamlarlar.

Uzaktan & Online Eğitimin Esnek Devam Zorunluluğu

Geleneksel eğitimde öğrenciler, okullara veya eğitim kurumlarına giderek öğretmenlerinden yüz yüze ders almak zorundalar. Belirli bir yoklama çizelgesinin bulunduğu bu sistemde devamsızlık, öğrenciler için bir hayli zorlayıcı bir etken oluyor. Eğitim kurumuna giderken ve kurumdan eve dönerken harcanan zaman ise bireysel çalışma saatinden kısmaya neden oluyor. Uzaktan eğitim bu durumun yaşanmaması adına çok değerli donanımlar sunuyor. 

Öğrenciler telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik cihazlardan faydalanarak derslerine nerede olurlarsa olsunlar katılabiliyorlar. Ders sunumlarını kaydederek daha sonra tekrar edebilme şansını yakalayan öğrenciler, devam zorunluluğunun olmaması durumunda çok daha rahat biçimde programlarını ayarlayabiliyorlar. Derslere gitmek için belirli bir yol kat etme ve ulaşım zorluğu çekme gibi olumsuz durumların yaşanmadığı online eğitim, bu noktada büyük avantaj sağlıyor. Eğer öğrenci derse odaklanmakta problem yaşadığı bir durumda veya ortamdaysa kolayca durabilir ve dersine daha uygun şartları sağladığında devam edebilir.

Uzaktan & Online Eğitimin Video Ders Kaydı Avantajı

Geleneksel eğitimde, öğrenciler belirtilen ders saatinde sınıfta bulunup dersi dinlemek zorunda bırakılır. Bu durum kişilerin odaklanma sorunu yaşamasına yol açar. Online eğitimde ise öğrenci sıkıldığı anda dersi bırakıp ara verebilir. Kişisel ihtiyaçlarını giderdikten sonra dersine kaldığı yerden devam edebilen öğrencinin verimi artar. Örneğin; online eğitimde bir ders alıyorsunuz ve biraz hava almaya ihtiyacınız var. Bu durumda balkona çıkıp temiz hava aldıktan sonra kendinizi toparlayarak derse devam edebilirsiniz. Kaçırdığınız noktayı daha sonra kaydedilmiş dersten tekrar edebilir eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Uzaktan & Online Eğitimin Odak ve Konfor Avantajı

Okul ortamı içerisindeki dikkat dağıtıcı ögelerin yer almaması online eğitimin bir diğer faydası olarak karşınıza çıkar. Konfor alanınızdan uzaklaşmadan, en rahat hissettiğiniz ortamda katılacağınız derslere daha rahat odaklanabilirsiniz. Bunun yanı sıra dikkatinizi dağıtacak ögelerden kolayca uzaklaşabilirsiniz. Ders esnasında aklınıza takılan herhangi bir noktayı İnternet ortamından rahatlıkla bulabilir böylece eksiksiz donanıma ve kümülatif bilgi birikimine erişebilirsiniz.

Aşina olduğunuz bir ortam içerisinde devam eden eğitim süreci size pek çok fayda sağlar. İçine kapanık, sosyal ortamlarda ders çalışmaktan hoşlanmayan bireylerin uzaktan eğitim süreci ile başarılarında büyük bir artış gözlenir. Çevresinde herhangi bir insan veya odak noktasını değiştirebilecek bir öge olmadan çalışabilen öğrenciler, ev ortamında çok daha rahat hareket eder. 

Uzaktan & Online Eğitim Platformu Pegaso ile Özgür Üniversite

Uzaktan eğitim felsefesini uzun süredir benimseyen ve bu konuda uzmanlaşan bir altyapı sistemine sahip Pegaso, öğrenci destekli programlarıyla beğeni topluyor. Dijital teknolojinin öğrenme merkezlerine olumlu etkisini kullanan Pegaso, online eğitimin çeşitliliklerini içeriyor. 

Pegaso’da seçtiğiniz derslere ne zaman isterseniz rahatlıkla girebilirsiniz. Eğitim platformunu, elektronik cihazlarınız yanınızda olduğu her an yanınızda götürebilirsiniz. Aklınıza takılan en ufak noktada cep telefonunuzdan dersinize girerek kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Video derslerini istediğiniz anda ve yerde kolayca izleyebilir, kaydedilmiş dersleri istediğiniz zaman tekrardan inceleyebilirsiniz. Örneğin; ders esnasında önemli bir işiniz çıktı ve gitmeniz gerekti. Bu durumda dersi durdurabilir ve döndüğünüz zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Not alma esnasında durdurarak notlarınızı daha detaylı biçimde alabilir ve böylece veriminizi artırabilirsiniz. Kendinizi ne zaman hazır hissederseniz dersi o zaman tekrardan izleyebilir, üstünden zaman geçse dahi tekrarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Rutin hayatınızdan es vermeden ders saatlerinizi ayarlayabilirsiniz. Sizi sıkmayacak, konsantrasyon kaybı yaşamanızın önüne geçecek ders süreleri; olması gereken uzunluktadır. Dikkatinizi daha rahat toparlayabileceğiniz bir ders programı için Pegaso‘dan yararlanabilir, esnek çalışma ve özgür çalışma felsefesinin tadını çıkartabilirsiniz. Pegaso Online Eğitim Programlarına siz de hemen başvuru yapabilir ve Pegaso Akademik Programları keşfedebilirsiniz.