Yüksek Lisansın Avantajları Nelerdir?

Giderek kalabalıklaşan iş piyasasında öne çıkmak istiyorsanız artık sadece üniversite mezunu olmanız yetmiyor. Kendinizi geliştirmeniz ve yaptığınız işte uzmanlaşmanız kariyer hedefleriniz için oldukça önemli. 

Yüksek lisans diploması almak çalıştığınız sektörde parmakla aranan insanlar arasına girmek için tercih edebileceğiniz yollardan biri. Yalnızca akademisyen olma planı yapanlar için değil iş bulmak ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmak isteyenler için de yüksek lisansın avantajları pek çok fırsat sunuyor.

Sizin için kolları sıvadık ve online yüksek lisans programları dahil olmak üzere yüksek lisansın avantajlarını tane tane 5 maddede anlattık:

 1. Alanınızda uzmanlaşmak
 2. Daha fazla gelir elde etmek
 3. Network geliştirmek
 4. Kişisel gelişiminize yatırım yapmak
 5. Bir yandan çalışırken bir yandan da kendinizi geliştirmek

Yüksek lisans yapılmalı mı, yüksek lisans ne işe yarar, yüksek lisansın avantajları nelerdir sorularının cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz. 

 

YÜKSEK LİSANS YAPMAK NE İŞE YARAR?

Yüksek lisans diploması milyonların arasında öne çıkma ve kariyerinizin iplerini elinizde tutmada size avantaj sağlayacak büyük bir yatırımdır.  

Karşınızda yüksek lisans yapmanın ne işe yarayacağına dair 5 neden;

1. Alanınızda Uzmanlaşın

Yüksek lisansın avantajlarından biri lisansa kıyasla daha detaylı ve özelleştirilmiş eğitimdir. 

Diplomanızı aldıktan sonra ilgili alanda başvuracağınız herhangi bir işte size büyük fayda sağlar çünkü artık işin uzmanların biri oldunuz demektir. 

Yüksek lisansın avantajlarından master yapmak sektörünüzde kendinizi geliştirmeye istekli olduğunuzu da gösterir

Zorluklardan kaçmadığınızı, öğrenmeye açık ve uzmanlaşmakta kararlı olduğunuzu yüksek lisans diplomanızla tescillemişsinizdir. 

Haliyle işverenlerin gözünde de yüksek lisansın avantajları ile bir adım öne geçersiniz.

2. Gelirinizi arttırın

Yüksek lisans ne işe yarar sorusu çerçevesinde lisansüstü eğitim masraflı olabilir ama “Buna değer mi?” diye soracak olursanız cevabımız kesinlikle değeceği yönünde. 

Çünkü lisansüstü seviyesinde diploma almak ve yüksek lisansın avantajı her şeyden önce kendinize yaptığınız bir yatırım demek. 

Yüksek lisans programları size alanınızda özelleştirilmiş bir eğitim sunduğu için çalışacağınız sektördeki becerilerinizi ve yatkınlığınızı arttırırken rakiplerinizin sayısını da azaltır. 

Yüksek lisansın avantajları ile yapacağınız iş daha değerli hale gelir. 

Böylece, diplomanızı aldıktan sonra kendinize yaptığınız yatırımın sonuçlarını almaya başlamanız an meselesidir.

3. Network Geliştirin

Üniversite okumak genel olarak size sunduğu eğitimin yanı sıra sosyalleşmenizin ve belki de ömürlük arkadaşlıklar kurmanızın anahtarıdır. 

Üstelik, farkında olmadan sadece sosyal hayatınızda değil iş hayatınızda da yanınızda olacak ve gerektiğinde size referans olacak insanlarla tanışmışsınızdır.

Yüksek lisans ne işe yarar diye düşünüyorsanız, profesyonel ağınızı geliştirebilirsiniz. 

Bu, sizin çalıştığınıza benzer alanlarda uzmanlaşmak isteyen ve kariyerinde bir sonraki adıma geçen insanlara ulaşmanın en eğlenceli ve faydalı yollarından biri olabilir.

4. Kişisel gelişiminize yatırım yapın

Yüksek lisansın avantajları sadece akademik ve profesyonel gelişimle ilgili değildir kişisel gelişiminize de büyük katkı sağlar. 

Lisans eğitimiyle arasındaki en büyük farklardan biri bağımsız davranabilmenize alan açması ve öğrenme becerilerinizi geliştirmenizi sağlamasıdır.

Yüksek lisansın avantajlarından bir tanesi de çalışacağınız konuyu siz seçebilir; araştırma, yazma ve analiz yapma becerilerinde yetkinleşebilirsiniz. 

Yüksek lisansın ne işe yarayacağına ilişkin, alanınızda uzmanlaşarak özgüveninizi ve zaman yönetiminizi de pekiştirebilirsiniz.

5. Okurken aynı zamanda çalışmaya devam edin – Online Yüksek Lisans Programları

Yüksek lisans yapmanın ne işe yarayacağına dair endişeleriniz varsa ve çalışma hayatınızı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsanız Pegaso Online University’i ve sunduğu online eğitimin avantajlarını duymadınız demektir. 

Dijitalleşmenin sunduğu imkanları sonuna kadar kullanan İtalya’nın en büyük online üniversitesi Pegaso, yüksek lisans eğitimini çok daha erişilebilir bir hale getiriyor. Yüksek lisansın avantajlarını ve ne işe yarayacağını gözler önüne seriyor. 

Tezli veya tezsiz yüksek lisans programları sayesinde evinizin konforunda yüksek yapmanız ve aynı zamanda çalışmaya devam etmeniz mümkün. 

Bu sayede zamandan ve masraftan tasarruf edebilir, esnek eğitim olanağı ile işinize en uygun şekilde ders programınızı şekillendirebilirsiniz. Masrafsız online üniversite imkanına kavuşabilirsiniz. 

Pegaso az önce okuduğunuz yüksek lisansın avantajlarına ek olarak çok daha fazlasını da vadediyor:

 • Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde akredite diploma
 • Avrupa’da staj ve iş bulma imkanı
 • Geniş bir uluslararası network
 • Tüm sene boyunca açık kayıtlar
 • %85 işe yerleştirme oranı

 

YÜKSEK LİSANS YAPILMALI MI?

Öncelikle sizi tebrik ederiz! 

Yüksek lisans programlarını araştırıyorsanız emek yoğun bir lisans sürecinden başarıyla çıkmışsınız ve üniversite mezunu olmuşsunuz demektir.

Yüksek lisansın avantajları dururken, aman rehavete kapılmayın, epey kalabalık bir kervan bu ve giderek kalabalıklaşıyor:

 • TÜİK’in en son açıkladığı Ulusal Eğitim İstatistikleri’ne göre Türkiye’de üniversite mezunlarının sayısı 10 milyonu aştı.
 • OECD verilerine göre ise 2030 yılı itibarıyla dünya çapında 300 milyon kişinin diploma sahibi olması bekleniyor.

Yani hayli rekabetçi ve uluslararası bir iş piyasasına adım attınız. Hoş geldiniz, umarız siz de hoş bulursunuz!

Yüksek lisans ne işe yarar sorusu ile ilgili dezavantajı avantaja çevirmek ise sizin elinizde. 

İyi bir araştırma ve sağlam bir motivasyon ile başaramayacağınız iş yok. 

İş piyasasında farklılaşmak istiyorsanız master programlarına bir şans vererek, yüksek lisansın ne işe yarayacağını ve avantajlarını araştırarak başlayabilirsiniz.

Online yüksek lisans programlarımız hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız iletişim formunu doldurarak eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilir veya İstanbul’daki ofisimize uğrayarak hem bir kahvemizi içip hem de Pegaso ailesiyle yüz yüze tanışabilirsiniz. 

Kapımız size her zaman açık!