Yurt Dışında Üniversite Okumak

Üniversite, insan hayatının en önemli basamaklarından biridir. Yaşam boyunca devam edecek başarılı bir kariyerin temelleri iyi bir üniversite eğimi ile atılır. Günümüzün rekabetçi iş dünyasında yurtdışında üniversite okumak, yarışa rakiplerinizden bir adım önde başlamanıza kapı aralayacaktır. Bu açıdan yurtdışında üniversite okumak, pek çok gencin hayalidir. Yurtdışında okumak denince de ülkemizde akla ilk olarak gerek konumu gerekse kaliteli eğitim imkanları sağlayan üniversiteleri ile Avrupa ülkeleri gelmektedir. Peki nedir yurt dışında üniversite okumanın faydaları? Haydi gelin göz gezdirelim. 

 

Yurt Dışında Üniversite Okumanın Avantajları

  • Türkiye’deki sınav stres ile başa çıkmak zorunda kalmazsınız. Yurt dışındaki sınavsız üniversite modeli ile birçok üniversite merkezi bir sınav yerine kendi kriterleri ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu sayede yurt dışında üniversite okumak için hayatınızın en az bir yılını feda etmek zorunda kalmadan hayalinizdeki eğitime kavuşabilirsiniz. Yurt dışında sınavsız üniversite imkanı ile önünüzdeki seçeneklerin oldukça artmasının tadını çıkarabilirsiniz!
  • Avrupa’da okumak size farklı kültürleri ve dilleri tanıtması bakımından eşsiz bir fırsattır. Hayatınızın en verimli dönemlerinden olan üniversite hayatınızda, yurt dışında yaşamak ve yurt dışında üniversite okuma fırsatı sayesinde farklı kültürler ile tanışmak ufkunuzu genişleteceği gibi kariyeriniz için büyük avantajlar da sağlayacaktır. 
  • Yurt dışında alacağınız eğitim ile iş hayatındaki en önemli niteliklerden olan yabancı dil konusunda da diğer rakiplerinizin önüne geçme imkanına sahip olursunuz. Hem üniversite eğitiminiz süresince yabancı dil öğrenebilir hem de pratik yapma imkanına sahip olursunuz. Böylece “anlayabiliyorum ama konuşamıyorum” problemini de yaşamazsınız.
  • Avrupa üniversiteleri, dünyanın her yerinden öğrenciler için gözde bir seçenektir. Yurt dışında üniversite okumak, dünyanın her yerinden kurulacak arkadaşlıklar ve profesyonel ilişkiler demektir. Yurt dışında üniversite okumanın size sağlayacağı bu network imkanı, kariyerinizi inşa ederken yurtiçinde ve yurtdışında en önemli dayanaklarınızdan biri olacaktır. Bunun yanı sıra bir Avrupa üniversitesinin diplomasına sahip olmayı, özellikle yurtdışında yapacağınız iş başvuruları için her zaman iyi bir anahtar olarak görebilirsiniz.
  • Avrupa üniversiteleri eğitim kalitesi bakımından dünyanın en önde gelen üniversiteleridir ve tüm dünyaya örnek olmaktadırlar. Kültürel ve profesyonel faydalarının yanı sıra yurt dışında üniversite okumak, size alanınızda iyi eğitimli bir üniversite mezunu olmanın kapısını da aralar. Unutulmamalıdır ki modern üniversite eğitiminin temelleri Avrupa’da atılmıştır ve bu nedenle üniversite kültürünün bu kıtanın ruhuna işlemiş olması hiç şaşırtıcı değildir.

Yurt Dışında Okumanın Dezavantajını Avantaja Çeviren Online Eğitim Modelleri

Yurt dışında üniversite okumak elbette pek çok gencin hayallerini süslemektedir. Fakat gerek kur farkı gerek yaşam maliyetinin her geçen gün yükselmesi yurt dışında üniversite okumanın da masraflarını yükseltmektedir. Örneğin, İtalya’da veya Almanya’da bir üniversitede eğitim görmek isteyen bir öğrenci yılda yaklaşık olarak 50 bin TL gibi bir rakamı gözden çıkarmalıdır. Geleneksel üniversite eğitiminin gerekliliklerinden olan konaklama, ulaşım, ders dışı faaliyetler gibi ekstra masraflar ise bu rakamı ikiye üçe katlamakta ve ekstra bir yük oluşturmaktadır. Bunlara bir de Türkiye-Avrupa arası uçak bileti masrafları eklenince yurt dışında üniversite okumanın pek çok öğrenci için bir hayalden öteye gidemediğini söylemek çok da yanlış olmayacaktır. 

Memleketinizden ve ailenizden uzakta yurt dışında üniversite okumanın masrafları ve maddi giderleriyle birlikte manevi eksiklikleri de sizi zorlayacaktır. Doğup büyüdüğünüz ortamdan uzaklaşmak, zorlandığınızda yanına gideceğiniz bir tanıdık yüzün eksikliği eğitim hayatınızda sizi yıldırabilecek etkenlerdir.

Ancak son yıllarda, yurt dışında ücretsiz üniversite okuma hayaline yakın bir eğitim modeli, özellikle pandemi ile birlikte dünyanın dört bir yanında yaygınlaştı. Masrafsız online üniversite imkanı ve online eğitim bu dezavantajı avantaja çevirdi! Yani artık yurt dışında üniversite okumanın getirdiği tüm bu külfetlerden kaçınabileceğiniz alternatif eğitim modelleri mevcut! Pegaso 2006 yılından bu yana bunu mümkün kılan online bir üniversite. Pegaso ile artık evinizden, geleneksel bir İtalyan üniversitesi diplomasıyla eşdeğer bir diploma kazanma şansına sahipsiniz! Online eğitimin avantajları ile tüm bu masrafların altına girmeden İtalyan üniversitesinde okumanın ayrıcalığını yakalayabilirsiniz. 

Pegaso Öğrencisi Olmak

Eğitim ücretleri dışında ekstra bir masrafa ihtiyaç duymadan kariyerinize yön vermenizi sağlayan Pegaso, bütçe dostu fiyatlarıyla ön plana çıkan bir İtalyan online üniversitedir. Pegaso Online University sayesinde, Avrupa’da ortalama bir üniversitede alınacak eğitim için harcanacak masrafın beşte biri kadar tutarla Avrupa üniversitelerinin ayrıcalıklarına ulaşabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz ve her alanda konfora ulaşabilirsiniz. Avrupa standartlarında bir eğitim almak istiyorsanız lisans ve lisansüstü programlarından size en uygun olanı seçmek için programları inceleyebilir ve evinizin konforunda kaliteli eğitimin ayrıcalıklarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.