Z Kuşağını Anlamak: Z Kuşağı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Son dönemde sıkça konuşulan Z kuşağı, Y kuşağından sonra ve Alfa kuşağından önce gelen jenerasyona verilen isimdir.

Hadi 1996-2010 yılları arasında doğan, harika gençlerden oluşan bu kuşağın bazı genel özelliklerini beraber inceleyelim.

 

Z Kuşağı Özellikleri Nelerdir?

Sorgulayıcı, bireysel, çabuk sıkılan gibi sıfatlarla öne çıkan bu kuşağın en önemli özelliği; dijital yaşamı hayatının her alanına entegre etmiş bireylerden oluşmasıdır. Z kuşağı dendiği zaman herhalde birçoğumuzun aklında ilk önce teknoloji kelimesi belirmiştir.

Z kuşağı bireylerinin yaşam şekilleri çoğu yetişkin için ise anlaşılması zor bir konudur. Z kuşağını tanımanın ve anlamanın en kolay yolu teknolojiyi anlamaktan geçer. Teknolojiyle iç içe büyümüş bu kuşağı daha iyi anlamak için aşağıdaki konulardan bahsedeceğiz:

  • Teknoloji
  • Online Yaşam
  • Online Eğitim

Onlardan önceki nesil dijital yaşama ayak uydurmak için çabalarken, Z kuşağı için teknolojiyi kullanmak nefes almak kadar doğal bir hale geldi.

 

Z Kuşağının Olmazsa Olmazı: Teknoloji

Gittikçe küçülmeye başlayan dünyada Z kuşağı ve sonrasında gelen Alfa kuşağının yaşayacağı hayat kuşkusuz önceki nesillerin alıştığından çok farklı olacak. Akıllı telefonlar, sosyal medya, yapay zekâ ve sanal gerçeklik son yıllarda karşımıza çıkan teknolojilerden yalnızca bazıları. Z jenerasyonu, bu teknolojilerin tümünün var olduğu süre içerisinde doğan ilk jenerasyon olma özelliğine sahip. 

Önceki kuşaklar için çocukken sosyal medyada var olmak, akıllı telefon kullanmak ve dijital yaşama sahip olmak bir hayal bile değilken Z kuşağı için durum çok farklı. Teknolojinin içine doğan bu çocuklar “dijital yerli” olarak da adlandırılabilirler. Dijital yerli, bilgiyi hızlı bir şekilde kavrayan, eş zamanlı öğrenme ve aynı anda çok fazla şeyi yapmaktan hoşlanan kimseler için kullanılan bir terimdir.

Teknolojiyle iç içe yaşamaya alışmış ve bilgiye tek tıkla ulaşabilen bu gençlerin takip edeceği eğitim sisteminin de en az onlar kadar hızlı olması gerektiği ortada. Bu yüzden, Pegaso Online University olarak hayatlarının her alanında olduğu gibi eğitimde de teknolojinin her fırsatından yararlanmalarını sağlamak gerektiğine inanıyoruz.

 

Online Yaşam Her Yerde

Z kuşağı teknolojiden her alanda yararlanabiliyor. Kullandıkları akıllı telefon ve uygulamalarla birbirleriyle iletişim kuruyor, dünyanın farklı yerlerinde neler olup bittiğiyle yakından ilgileniyorlar. Hatta sadece sıklıkla kullandıklar internet capsleri, gifler ve emojiler bile var. Daha önceki jenerasyonlardan birinin anlam veremeyeceği fakat onların çok eğlenceli bulduğu bu ifadeler iletişimlerini hem hızlandırıyor hem de daha keyifli bir hale getiriyor. Eğlenmekten çok hoşlanan Z kuşağı eğlencelerini de online ortama taşımayı başarıyor. Dizi, film izleme etkinlikleri, online tiyatrolar, online oyunlar bunlardan yalnızca bazıları.

Z kuşağının teknolojiyi iyi kullanmaları, hızlı haberleşmeleri ve duyarlı olmaları internet üzerinde çeşitli sosyal sorumluluk projelerini de mevcut kılıyor. Normalde gerçekleştirilemeyecek kadar büyük projeler, onlar sayesinde başarıyla sonuçlanıyor. 

Z jenerasyonu için eğitimi, alışverişi, kitap okumayı, sohbet etmeyi ve daha pek çok şeyi dijital ortam üzerinde yapmayı tercih ettiklerini söylemek de pek yanlış olmayacaktır. Günümüz gençlerinin en temel özelliklerinden biri ise her şeyi hızlı tüketmeleridir. Ancak bu hızlı tüketim alışkanlığının nedeni hızlı bir hayat sürmeleri ve algılarının oldukça açık olmasıdır. Bu tüketim alışkanlıkları sebebiyle bilgiye hızlıca ve kolayca ulaşabilmenin Z jenerasyonu için bir gereklilik haline geldiğini söyleyebiliriz.

 

Bu Çağa Online Eğitim Çağı da Denebilir!

En başından beri altını çiziyoruz: Z jenerasyonu internete oldukça bağlıdır. Teknolojik yenilikleri yakından takip ederler. Cep telefonları ve sosyal medya gibi farklı iletişim kanallarıyla etkileşimlerini düzenli ve kesintisiz biçimde gerçekleştirirler. İsteklerini duyurabilme yetenekleri ve daha çok erişim sağlayabilmeleri ile önceki kuşaklardan ayrışırlar. 

Z jenerasyonunun diğer jenerasyonlara göre zeka seviyeleri, öz güvenleri ve birden fazla işi aynı anda yapma yetenekleri oldukça yüksektir. Dolayısıyla önceki kuşakların eğitim sistemleri bu kuşağa yetersiz gelmektedir. Okula giden bir Z kuşağı öğrencisinin ödev yapmadığı zaman bahanesi “elektrik kesildi” değil “internet bağlantım koptu” olur. Diğer nesillere göre otorite kavramını önemsememeleri de bu kuşağın bireyleri için farklı eğitim modelleri oluşturulmasının önemini bize anlatır.

Z kuşağı öğrencileri hızlı ve analitik düşünme yeteneğini diğer kuşaklara oranla daha kolay ve erken sahip olabilir. Teknoloji ile iç içe yaşamak bu durumun en büyük sebebidir. Mantıklı ve hızlı düşünme yeteneği bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak istemelerine yol açar. Bu sebeple bir sınıfın içinde toplu bir şekilde ders görmek onlar için zor olabilir.

Online eğitim, tam olarak yukarıda bahsettiğimiz sorunlara çözüm olan bir eğitim modelidir. Bilgiye en kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri bu eğitim modeli, esnek çalışma yöntemleri sayesinde öğrencilerin eğlenirken bir yandan da kendilerini geliştirmesine imkân tanır. Neyi, nasıl ve niçin çalışacağını kendisi belirleyen öğrenci aynı zamanda iş hayatına da hazırlanmış olur. Özellikle üniversite eğitimlerinde özgür olmak isteyen Z jenerasyonunun bu eğitim sistemini tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Pegaso Online University ise bu modeli başarıyla uygular, özgür üniversite sistemini Z kuşağı ile buluşturur.

 

Pegaso Online University ile Geleceği Yakalayın

Pegaso, Z kuşağı öğrencilerine uygun sunduğu özgür eğitimi, esnek çalışma saatleri ve online eğitim modeliyle ön plana çıkarır. İngilizce ve İtalyanca olmak üzere iki farklı dilde lisans ve yüksek lisans programlarıyla öğrenciler ve çalışanlar için esnek ve verimli bir eğitim sağlar. Pegaso, Z kuşağının büyük ilgi duyduğu işletmeden modaya kadar pek çok programı sizlerle buluşturuyor. Siz de gelişmiş eğitim teknikleri ve güçlü teknolojik yapıya sahip Pegaso ile hedeflerinize ulaşmak için hemen başvuru formunu doldurun.