Tanıma ve Denklik

Tanıma

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) çatısı altında yer alan Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı, yurtdışındaki üniversitelerin kurumsal olarak tanınması işlemini Ulusal Akademik Tanıma Merkezi (NARIC) protokolü üzerinden yürütmektedir.

Pegaso Online University (İtalyanca ismiyle Università Telematica Pegaso), İtalya’da örgün eğitim veren üniversitelerle aynı statüye sahip olup, NARIC sistemine dahil bir üniversitedir. Dolayısıyla, üniversitemiz YÖK tarafından kurumsal olarak tanınmaktadır.

Pegaso’nun tanınma statüsünü sorgulamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Ülke listesinde İtalya’yı seçtikten sonra İtalyanca karakterlerle “Università Telematica Pegaso” aramasını yaparak veya 24. sayfaya giderek üniversitemizin YÖK tarafından tanındığını teyit edebilirsiniz.

https://okultanima.yok.gov.tr

Denklik

Ülkemizde denklik başvuruları Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından karara bağlanmaktadır. Pegaso Online University gibi, YÖK tarafından tanınan yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diplomaları, YÖK bünyesindeki komisyonlar tarafından incelenir ve denklik verilip verilemeyeceği her başvuru için ayrı olarak karara bağlanır.

14 Nisan 2020 tarihinde yapılan mevzuat değişikliği sonrasında “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” online (uzaktan) eğitim veren üniversitelerin mezunları için denklik işlemlerini kolaylaştırmıştır. Bu kapsamda Pegaso Online University, yönetmeliğin 10. maddesinin birinci bendindeki şartları sağladığı için öğrencilerimiz mezun olduklarında denklik başvurusu yapma hakkına sahiptir.

İlgili mevzuata aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=24138&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5