İtalyan Müzik Tarihi Yüksek Lisans Programı

storia della musica1

İtalyan Müzik Tarihi tezsiz yüksek lisans programı, dünyaca ünlü birçok besteci yetiştirmiş bir müzik mirasının derinlemesine keşfedilmesi perspektifiyle hazırlanmıştır. Program kapsamındaki dersler, müzik sektöründe deneyimli ve müzikoloji araştırmaları alanında uzmanlaşmış akademisyenler tarafından verilmektedir. Programa katılan öğrenciler kazandıkları kültürel altyapının yanı sıra, müzik sanatı ve müzik tarihi, opera ve opera tarihi gibi konularda ileri seviyede akademik bilgi ve analitik beceriler edinmektedir.

Akademik Yıl Ders Adı Kredi Sayısı
1 İtalyan Operasına Giriş 10
1 İtalya Dışında İtalyan Müziği: Avrupa Sahnelerinde
İtalyan Besteciler
10
1 Kültürel ve Müzikal Miras Olarak İtalyan Müzik
Festivalleri
10
1 Müzik Tarihine Yön Veren Merkezler: Napoli, Venedik ve Roma Müzik Okulları 10
1 İtalyan Operası: Arialar ve Korolar 10
1 Ünlü İtalyan Bestecileri 10

İtalyan Müzik Tarihi programında, öğrencilerin İtalyan müziğine dair kapsamlı bir inceleme yapmaları, böylece opera ve klasik müzik tarihine dair kültürel bir altyapı oluşturmaları amaçlanmıştır. Buna ek olarak öğrenciler müzik okulları ve müzik festivalleri gibi organizasyonların nitelikleri ile ilgili detaylı bir çalışma yapma fırsatına sahip olmaktadır. 

Programımızdan mezun olan öğrenciler, İtalyan müziği ve müzik tarihi konularında edindikleri uzmanlık sayesinde müzikoloji alanında akademik araştırmalarına devam edebilecekleri bir altyapıya sahip olurlar. Buna ek olarak, batı klasik müzik tarihine ve operaya dair edindikleri bilgi ile müzik eğitmenliği, yazarlığı, eleştirmenliği ve kütüphaneciliği alanlarında çalışma fırsatı elde ederler. Mezunlarımız ayrıca sahne sanatlarının organizasyonel yönüne dair aldıkları eğitim sayesinde konser ve festival organizasyonlarında tasarım, uygulama, düzenleme, yönetim ve danışmanlık işlerinde çalışabilirler.

İtalyan Müzik Tarihi tezsiz yüksek lisans programına kaydolmak isteyen öğrencilerin bir üniversite lisans programından mezun olması gerekmektedir. Ayrıca bölüme başlamak için B1 düzeyinde İngilizce dil yeterliliği aranır.