Sanat, Tasarım ve Eğlence Yüksek Lisans Programı

arte comunicazione e spettacolo1

Sanat, Tasarım ve Eğlence tezsiz yüksek lisans programı, öğrencilere kültürel ve yaratıcı endüstriler hakkında tasarım, ekonomi, iletişim, sinema ve müzik gibi birçok farklı alanla ilişkili geniş bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Antik çağlardan beri bir kültür ve sanat merkezi olan İtalya, yakın dönemde de modaya yön veren markalarıyla, dünyaca ünlü sinema/televizyon yapımlarıyla ve ev sahibi yaptığı uluslararası festivalleriyle global etkisini sürdürmektedir. Programımız, İtalyan kültürüne yoğunlaşarak öğrencilere sanat etkinlikleri ve eğlence sektörünün yönetimiyle ilgili yetkinlikler kazandırmaktadır.

Akademik YılDers AdıKredi Sayısı
1Dijital Çağda Sanat Etkinliği Organizasyonu ve Tanıtımı8
1İtalya’da Tasarım: Markalar, Klasik Modeller, Yenilik ve Yaratıcılık8
1İtalyan Eğlence Endüstrisinin Ekonomisi8
1Geleneksel Medya ve Sosyal Ağlarda İletişim: Sanremo Festivali8
1Dizi Senaryosu Yazımı8
1İtalyan Sineması: Kimlik ve Hayal Gücü10
1İtalyan Şarkıları: Romantizm10

Sanat, Tasarım ve Eğlence bölümünün ders programı oluşturulurken sanat etkinliklerinin organize edilmesi, tasarımla ilgili temel konseptler ve eğlence sektörünün ekonomik ilişkileri gibi temel eğitim alanları dahil edilmiştir. Ayrıca ders programı İtalyan sineması, şarkıları ve festivalleri gibi spesifik sanat dallarıyla ilgili konuları da içermektedir.

Programımız, İtalyan kültür ve sanatına ilgi duyan sanatseverler ile tasarım ve eğlence sektörlerinde çalışmak isteyen genç profesyonelleri hayatları boyunca kullanabilecekleri bilgi ve teknik becerilerle donatmayı hedeflemektedir.

Bu bölümü bitiren mezunlarımız hangi sektörde çalıştıklarından bağımsız olarak yüksek lisans eğitimi boyunca geliştirdikleri yaratıcı düşünme yetisinin faydasını görmektedirler. Bununla birlikte, mezunlarımız sanat ve tasarımla ilgili edindikleri bilgiler ve İtalyan eğlence sektörüyle ilgili sahip oldukları uzmanlık sayesinde sinema, televizyonculuk, müzik, müzecilik ve eğlence organizasyonu gibi birçok sektörde kariyer yapma fırsatı elde etmektedirler.

Bu programdan mezun olan öğrencilerimizin en çok yöneldiği alanlar aşağıdaki gibidir:

  • Senaryo yazarlığı
  • Sanat danışmanlığı
  • Sanat yönetmenliği
  • Sanat eleştirmenliği
  • Organizatörlük
  • Yapımcılık
  • Yazarlık
  • Medya ve eğlence sektörlerinde satış/pazarlama uzmanlığı

Sanat, Tasarım ve Eğlence tezsiz yüksek lisans programına kaydolmak isteyen öğrencilerin bir üniversite lisans programından mezun olmuş olması gerekmektedir. Ayrıca bölüme başlamak için B1 düzeyinde İngilizce dil yeterliliği aranır.